Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (ΝΕΕΣ ΧΩΡΕΣ)

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΚΙΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Γρηγόριος 1846 Νοέμβριος-19 Ιουλίου 1853 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση ;-1853
Θεόκλητος 22 Ιουλίου 1853-Αύγουστος 1865 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση περ. 1805-1865
Φιλάρετος Μεγαβούλης Αύγουστος 1865-21 Ιανουαρίου 1871 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1832-1871
Δωρόθεος 25 Μαρτίου 1871-12 Μαρτίου 1873 Από Πρεσβύτερος Εις Αίνου ;-1877
Μελέτιος 12 Μαρτίου 1873-29 Μαρτίου 1875 Από Αίνου Σχολάζων ;-1901
Νικόλαος Λούσης 6 Απριλίου 1875-Ιούλιος 1878 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων 1840-1882
Ιωαννίκιος Μαργαριτιάδης Ιούλιος 1878-Σεπτέμβριος 1885 Από Ελαίας Σχολάζων 1840-1908
Λεόντιος Ελευθεριάδης 29 Σεπτεμβρίου 1885-12 Αυγούστου 1893 Από Πρεσβύτερος Εις Παραμυθίας ;-1918
Νικόλαος Σακκόπουλος 5 Νοεμβρίου 1893-16 Απριλίου 1896 Από Αμισού Εις Βοδενών 1862-1927
Θεόκλητος Παπαϊωάννου 23 Αυγούστου 1896-18 Φεβρουαρίου 1904 Από π. Πέτρας Σχολάζων 1840-1907
Παρθένιος Βαρδάκας 22 Φεβρουαρίου 1904-4 Σεπτεμβρίου 1928 Από Πρεσβύτερος Στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ελλάδος 1867-1933
         
ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (Νέες Χώρες, Συνοδική Πράξη 1928)
Παρθένιος Βαρδάκας 4 Σεπτεμβρίου 1928-25 Φεβρουαρίου 1933 Από δικαιοδοσία Οικουμενικού Πατριαρχείου Κοίμηση 1867-1933
Κωνσταντίνος Κοϊδάκης 23 Μαρτίου 1934-31 Ιανουαρίου 1954 Από Πλωμαρίου Κοίμηση 1876-1954
Βαρνάβας Τζωρτζάτος 28 Μαρτίου 1954-19 Αυγούστου 1985 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1918-1985
Αγαθόνικος Φατούρος 24 Νοεμβρίου 1985-12 Νοεμβρίου 2013 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων γεν. 1937
         

Αναθεώρηση: Τρίτη, 20 Σεπτεμβρίου 2022.