Στους Δ’ Διασχολικούς Αγώνες Επιχειρηματολογίας το 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου

Το βάπτισμα του πυρός για φέτος πήραν  οι μαθητές του σχολείου μας, που συμμετείχαν το Σάββατο 20 Γενάρη 2018 στους 4ους Διασχολικούς Αγώνες Ρητορικής Τέχνης, που διοργανώνουν τα Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα – Λιναρδάτου.

Η ομάδα του ρητορικού ομίλου που συμμετείχε στου Δ’ Διασχολικούς Αγώνες Ρητορικής Τέχνης

Οι μαθητές του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου (οι παλιοί και έμπειροι) Νίκος Κούρτογλου και Παναγιώτης Κουτσολιάκος και το νέο αίμα Φωκίων Σπύρογλου, Έλλη Βαρδαρού, Κωνσταντίνος Αραχωβίτης και Άγγελος Τζίτζιρας έλαβαν μέρος στους διττούς αγώνες (debate) και διαγωνίσθηκαν με τα Εκπαιδευτήρια «Πολύτροπη Αρμονία», 2ο ΓΕΛ Νέας Σμύρνης και ΓΕΛ Μελισσίων στα θέματα: «Οι σχολικές εκδρομές δεν πρέπει να επηρεάζονται από την οικονομική κρίση«, «η ελευθερία της έκφρασης δεν έχει όρια» και «τα  καταστήματα δεν πρέπει να είναι ανοιχτά τις Κυριακές«. Η ομάδα συγκέντρωσε υψηλή βαθμολογία και καλές κριτικές στην πρώτη για φέτος συμμετοχή της σε αγώνες debate. Συγκεκριμένα, το σχολείο κατατάχθηκε 18ο σε σύνολο 32 σχολείων με συνολική βαθμολογία 1361 βαθμών, ενώ ο μαθητής Φωκίων Σπύρογλου κατατάχθηκε 17ος σε σειρά βαθμολογίας σε σύνολο 125 μαθητών!!!

Διαβάστε περισσότερα «Στους Δ’ Διασχολικούς Αγώνες Επιχειρηματολογίας το 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου»