Φιλικοί αγώνες ρητορικής 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου – Ελληνογαλλικής Σχολής Jeanne D’ Arc

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας για τους Πανελλήνιους Ρητορικούς Αγώνες Επιχειρηματολογίας-Αντιλογίας η ρητορική ομάδα του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου συναντήθηκε με την αντίστοιχη της Ελληνογαλλικής Σχολής Jeanne D’ Arc σε φιλικό αγώνα αντιλογίας (debate). Ο αγώνας έγινε την Παρασκευή 6 Μαρτίου στο χώρο των Εκπαιδευτηρίων της Eλληνογαλλικής Σχολής Jeanne D’ Arc στον Πειραιά και τους μαθητές μας υποδέχθηκε η υπεύθυνη του Ομίλου κ. Αν. Σιατραβάνη. Σε ένα ζεστό και φιλικό κλίμα, που έμοιαζε περισσότερο με προπόνηση, οι ομάδες αντάλλαξαν επιχειρήματα υπέρ ή κατά στο θέμα «Η διαφήμιση παραπλανά τον καταναλωτή». Για την ιστορία νίκησε η ομάδα του Αντιλόγου (1ο ΓΕΛ Κερατσινίου), η οποία αποτελούνταν από τους: Αλεξάνδρα Αλεξάκη, Δέσποινα Γιωτάκου, Πέτρο Κουτσομπελίτη, Άκη Τζίτζη και Λυδία Χαρίση, ενώ τους μαθητές συνόδευσε η υπεύθυνη του Ρητορικού Ομίλου του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου κ. Μ. Πλέσσα.

Οι Πανελλήνιοι Αγώνες Επιχειρηματολογίας-Αντιλογίας  διοργανώνονται από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με το Ευρωπαϊκό Πολιτιστικό Κέντρο Δελφών και θα διεξαχθούν, εκτός απροόπτου,  την Κυριακή 22 Μαρτίου 2020 στις 8 π.μ. στο 2ο ΓΕΛ Γλυφάδας και θα πάρουν μέρος 24 ομάδες από τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης: Α΄, Γ΄, Δ’, Αθήνας, Πειραιά και Δυτικής Αττικής. Oι αγώνες είναι ανοιχτοί για το κοινό.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία στη Ρητορική Ομάδα του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου