Η Ιωάννα Καρυστιάνη στο 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου

Την Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου 2017 στις 18.00 το 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου έχει την τιμή να υποδεχθεί σε μια ακόμη βραδιά παιδείας τη γνωστή συγγραφέα Ιωάννα Καρυστιάνη. Αφορμή για τη συνάντηση με τους μαθητές του σχολείου μας είναι η διδασκαλία και η ανάγνωση για το μάθημα των Κειμένων Νεοελληνικής Λογοτεχνίας του βιβλίου της «Μικρά Αγγλία». Η διδασκαλία του βιβλίου έγινε από την καθηγήτρια κ. Ειρήνη Περδίκη στο πλαίσιο της ενότητας «τα φύλα στη λογοτεχνία». Η βραδιά παιδείας τίθεται υπό την αιγίδα του Δήμου Κερατσινίου-Δραπετσώνας.

Σας περιμένουμε!

Το 15μελες του 1ου Γελ Κερατσινίου , όπως και η εν συνόλω μαθητική κοινότητα του Δήμου Κερατσινίου – Δραπετσώνας , καθως και σύσσωμος ο  μαθητικος κοσμος του Πειραια : καταδικάζει με τον πλέον απερίφραστο τροπο την επίθεση της, νεοναζιστικής οργάνωσης , της Χρυσής Αυγής, έναντι αθώων προσφυγόπουλων , υπό την ηγεσία του υπόδικου Λαγού.

Το σχολείο μας, εκφράζει μέσω αυτής της απόφασης, όχι μόνο την οργή και την θλίψη του για το εν λόγω περιστατικό , αλλά κυρίως το γεγονός ότι είναι τουλάχιστον οδυνηρό για αυτόν τον τόπο και την ένδοξη , αντιφασιστική και αντιρατσιστική ιστορία του , να υπάρχουν σήμερα συμπολίτες μας , οι οποίοι πιστεύουν ότι μερικά κατατρεγμένα προσφυγάκια θα βλάψουν αυτούς και τα παιδιά τους… Διαβάστε περισσότερα «Τοποθέτηση του 15μελούς του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου επί των ρατσιστικών και φασιστικών περιστατικών στο Νέο Ικόνιο»

Διεθνές συνέδριο: Χίλια χρόνια ελληνορωσικές σχέσεις. Ιστορία και πολιτισμός.

Διεθνές συνέδριο με θέμα: «Χίλια χρόνια ελληνορωσικές σχέσεις. Ιστορία και πολιτισμός» θα πραγματοποιηθεί στις 13 και 14 Ιανουαρίου 2017 στην Αθήνα.

Το συνέδριο διοργανώνεται από το Τομέα Ανθρωπιστικών Σπουδών και το Εργαστήριο Κοινωνικών Επιστημών του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με την Εταιρεία Θεωρίας, Έρευνας και Διδακτικής της Ιστορίας.

Οι εργασίες του συνεδρίου θα πραγματοποιηθούν

• στις 13 Ιανουαρίου στο Αμφιθέατρο Άλκης Αργυριάδης του Κεντρικού Κτηρίου του Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημίου 30)
  • στις 14 Ιανουαρίου στο κτήριο του Μαράσλειου Διδασκαλείου Δημοτικής Εκπαίδευσης (Μαρασλή 4)

Το πρόγραμμα του συνεδρίου θα το βρείτε εδώ