Τομέας Μηχανολογικός > Ειδικότητα: Ψυκτικών Εγκαταστάσων και Κλιματισμού

Εργαστήριο Ψυκτικών Εγκαταστάσεων και Κλιματισμού Ι & ΙΙ

Στο εργαστήριο Ψυκτικών Εγκαταστάσεων & Κλιματισμού, ο μαθητής ασχολείται με την τοποθέτηση, επισκευή, συντήρηση και ηλεκτρική σύνδεση ψυκτικών και κλιματιστικών μηχανημάτων και συσκευών όπως οικιακά και επαγ­γελματικά ψυγεία, ψυκτικούς θαλάμους, κλιματιστικές μονάδες δωματίου, ημικεντρικές και κεντρικές εγκαταστάσεις κλιματισμού.

Το εργαστήριο ψύξης διαθέτει … πάγκους εργασίας όπου ο κάθε πάγκος μπορεί να φιλοξενήσει συγχρόνως δυο ομάδες μαθητών των τεσσάρων ή πέντε ατόμων. Όλοι οι πάγκοι είναι πλήρως εξοπλισμένοι με μονάδες συμπύκνωσης και υποτυπώδεις θαλάμους με εξατμιστές, για την καλύτερη και πληρέστερη κατάρτιση των μαθητών. Το εργαστήριο διαθέτει επίσης τέσσερα επαγγελματικά ψυγεία, ένα ψυκτικό θάλαμο συντήρησης – κατάψυξης, οικιακά ψυγεία, εποπτικά μέσα και πινακίδες προσομοίωσης.

Στο εργαστήριο οι μαθητές κατασκευάζουν μόνοι τους από μια απλή ψυκτική μονάδα, μέχρι μια σύνθετη ψυκτική εγκατάσταση με δυο ψυκτικά κυκλώματα πλήρως αυτοματοποιημένη, με πρεσοστάτες υψηλής και χαμηλής για προστασία, και μηχανικό ή ηλεκτρονικό θερμοστάτη για έλεγχο θερμοκρασίας και αποπάγωσης. Το εργαστήριο κλιματισμού διαθέτει αρκετά κλιματιστικά δωματίου για τοποθέτηση από τους μαθητές, δυο ημικεντρικές μονάδες κλιματισμού διαιρούμενου τύπου καναλάτες, ένα Fan Coil Unit με τέσσερα στοιχεία και ψύκτη νερού, και μια κεντρική μονάδα κλιματισμού η οποία περιλαμβάνει ένα ψύκτη νερού, μια κεντρική μονάδα επεξεργασίας αέρα και πύργο ψύξης. Το εργαστήριο διαθέτει ακόμα πολλά εποπτικά μέσα και πινακίδες προσομοίωσης. Στο εργαστήριο οι μαθητές ασχολούνται επίσης με την τοποθέτηση, επισκευή και συντήρηση κλιματιστικών μονάδων δωματίου, ημικεντρικών και κεντρικών μονάδων κλιματισμού.

Το εργαστήριο διαθέτει επίσης και μια αίθουσα διδασκαλίας κατάλληλα διαμορφωμένη και εξοπλισμένη με δυνατότητα προβολής παρουσίασης με βιντεοπροβολέα. Η αποθήκη του εργαστηρίου είναι πλήρως εξοπλισμένη με εργαλεία, αναλώσιμα υλικά, εξαρτήματα, μηχανήματα, συσκευές, ιδιοσυσκευές, όργανα, εποπτικά κ.τ.λ. για την απρόσκοπτη λειτουργία του εργαστηρίου.

Φωτογραφίες του εργαστηρίου

Ακολουθούν φωτογραφίες του εργαστηρίου σε μικρογραφία. Πατήστε επάνω τους για να τις δείτε στις κανονικές διαστάσεις.