Η ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ

ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ
ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ

ΕΙΣΑΓΩΓΗ

Στη σελίδα αυτή δημοσιεύω το το βιβλίο μου "ΤΟ  ΝΕΟ  ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ  ΦΥΣΙΚΩΝ  ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ  ΕΝΙΑΙΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ", που ήδη έχω εκδώσει σε έντυπη μορφή.

Το βιβλίο αυτό περιέχει ένα μέρος της εμπειρίας που απεκόμισα ασχολούμενος με το Σχολικό Εργαστήριο Φ.Ε., όντας  Υπεύθυνος Εργαστηρίου (ΥΣΕΦΕ) των Λυκείων που υπηρέτησα, από την αρχή του σχεδιασμού του μέχρι την υλοποίησή του και την έναρξη της χρήσης του.

Ελπίζω η εργασία μου αυτή να γίνει χρήσιμο βοήθημα και σε άλλους Υπευθύνους ΣΕΦΕ, ώστε να εξοικονομήσουν χρόνο είτε στο σχεδιασμό είτε στην υλοποίηση θεμάτων που αφορούν την λειτουργία του Εργαστηρίου και την εκτέλεση εργαστηριακών ασκήσεων.

Επειδή το μέγεθος της εργασίας είναι μεγάλο, έχει χωριστεί σε ενότητες για γρήγορη πρόσβαση στο επιθυμητό σημείο.

Επιλέξτε κάτι από τα παρακάτω.

Ίσως χρειαστεί να περιμένετε λίγα λεπτά μέχρι να λάβετε το αρχείο.

ΠΡΟΛΟΓΟΣ

Πρόλογος - Λίγα λόγια για το σημαντικό έργο του Υπευθύνου του Σχολικού Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών.

Ι. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

1.  Το παλαιό εργαστήριο, το "Χημείο", και το νέο Σχολικό Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών Ενιαίου Λυκείου.

ΙΙ. Η  ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ  ΤΟΥ  ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

1.  Η ασφάλεια χρηστών του Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών

2.  Προγραμματισμός εργαστηριακών δραστηριοτήτων

3.  Οι εργαστηριακές ομάδες μαθητών.

ΙΙΙ. Η ΕΡΓΟΝΟΜΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

1.  Εργονομική διευθέτηση του Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών του Ενιαίου Λυκείου. (Μια πρόταση των ΕΚΦΕ και του Γραφείου Εργαστηρίων της Διεύθυνσης Σπουδών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του ΥΠΕΠΘ)

2.  Η διευθέτηση των οργάνων της οργανοθήκης του Εργαστηρίου Φ.Ε. του Ενιαίου Λυκείου. (Μια πρόταση των ΕΚΦΕ και του Γραφείου Εργαστηρίων της Διεύθυνσης Σπουδών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του ΥΠΕΠΘ)

3.  Σήμανση οργανοθηκών, πάγκων και νιπτήρων του ΣΕΦΕ

4.  Προτάσεις διευθέτησης οργάνων, συσκευών και χημικών ουσιών.

α. Διευθέτηση οργάνων και συσκευών στις οργανοθήκες. Η οργανοθήκη του καθηγητή

β. Προπλάσματα

γ. Διευθέτηση χημικών ουσιών

δ. Επιγραφές, πίνακας ανακοινώσεων, περιοδικός πίνακας στοιχείων, κρεμάστρες, πυροσβεστήρες

IV. ΣΥΝΤΟΜΕΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΒΑΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΤΟΥ ΣΕΦΕ

1.  Το ψηφιακό πολύμετρο του ΣΕΦΕ

2.  Το τροφοδοτικό του ΣΕΦΕ

3.  Το οπτικό μικροσκόπιο του ΣΕΦΕ

4.  Ο παλμογράφος διπλής δέσμης του ΣΕΦΕ

5.  Το ψηφιακό χρονόμετρο

V. ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

1.  Σχεδιασμός, κατασκευή και συναρμολόγηση της συσκευής με φυσαλίδα αέρα.

2.  Κατασκευή και συναρμολόγηση α) πλακιδίων με αντιστάτες, β) πλακιδίων με αντιστάτη και λαμπτήρα και  γ) αγωγών σύνδεσης ηλεκτρικών εξαρτημάτων και οργάνων

3.  Εκτυπώσεις σε χαρτόνια, σχημάτων που συμβολίζουν τα συστατικά των μορίων DNA και RNA

Home | ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ Φ.Ε. | ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ Φ.Ε. | ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ Φ.Ε. | ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ | ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ | ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ | ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Τελευταία ανανέωση: 06/30/08