WinForms εφαρμογές

Στη σελίδα αυτή θα βρείτε εφαρμογές που έχω κατασκευάσει στην πλατφόρμα των WinForms. Πλέον, δεν ασχολούμαι με την WinForms κι έχω στραφεί στο μοντέρνο WPF.

Κάθε εφαρμογή συνοδεύεται με αναλυτικό readme αρχείο. Διαβάστε το readme, που υπάρχει στο download zip αρχείο, για περισσότερες πληροφορίες.

Σημείωση: Σχεδόν όλες οι εφαρμογές έχουν γίνει rebuild ώστε να τρέχουν χωρίς πρόβλημα σε Windows 10 και 11 στα 64-bit. Επιπλέον, ενδέχεται τα antivirus να βγάζουν false alarm.

Κρεμάλα v3.0

Kremala3_Set1 image Kremala3_Set2 image

Η γνωστή σε όλους μας κρεμάλα! Έχει και high scores.

Απαιτήσεις:

Windows 98, 2000, XP, Vista, 7, 8, 10, 11 με .NET Framework 2.0 και άνω, Microsoft Data Access Components (MDAC) 2.8 και άνω. Αν έχετε τουλάχιστον τα WinXP με το Service Pack 2, τα MDAC 2.8 θα είναι ήδη εγκατεστημένα.

Εγκατάσταση:

α) Απλώς αποσυμπιέστε τα περιεχόμενα του αρχείου Kremala.zip σε κάποιο φάκελο στο δίσκο. Έτσι, θα εξάγει τα συμπιεσμένα αρχεία της εφαρμογής. β) Πηγαίνετε στο φάκελο αυτόν και τρέξτε το Κρεμάλα.exe να ξεκινήσει το παιχνίδι.

Στην έκδοση αυτή παρέχεται, μεταξύ άλλων, και η δυνατότητα να καθορίζουμε χρωματικά σετ ώστε να αλλάζουμε το περιβάλλον του παιχνιδιού. Βλέπετε παραπάνω 2 εικόνες από δύο διαφορετικά σετ χρωμάτων.

Διαβάστε το readme αρχείο για λεπτομέρειες.

QuizGame v1.0

QuizGame image

Ένα παιχνίδι Γνώσεων με ερωτήσεις ποικίλης ύλης. Οι ερωτήσεις μπορούν να συνοδεύονται με εικόνες, ήχο ή και βίντεο!

Εγκατάσταση:

α) Απλώς αποσυμπιέστε τα περιεχόμενα του αρχείου QuizGame.zip σε κάποιο φάκελο στο δίσκο. Έτσι, θα εξάγει τα συμπιεσμένα αρχεία της εφαρμογής. β) Πηγαίνετε στο φάκελο αυτόν και τρέξτε το QuizGame.exe να ξεκινήσει το παιχνίδι.

Διαβάστε το readme αρχείο για λεπτομέρειες. Θα το βρείτε στο φάκελο Help.

Card Game 31 v2.0

Card Game 31 image

Παίζοντας τριάντα-μία με τον Η/Υ! Εύκολο, γρήγορο, διασκεδαστικό.

Απαιτήσεις:

Windows 98, 2000, XP, Vista, 7, 8, 10, 11 με .NET Framework 1.0 και άνω.

Εγκατάσταση:

α) Αποσυμπιέστε το περιεχόμενο του αρχείου CardGame_31.zip σε κάποιο φάκελο στο δίσκο. Έτσι, θα εξάγει τo συμπιεσμένο αρχείo εγκατάστασης της εφαρμογής 31-Card Game Setup.exe. β) Τρέξτε την εγκατάσταση και ακολουθήστε τις τυπικές οδηγίες.

Να σημειωθεί ότι για νεώτερα συστήματα από Windows Vista και μετά πρέπει να ορίσετε συμβατότητα με Windows XP SP3 για να τρέξει το αρχείο setup.

Source κώδικας:

Παρέχεται o κώδικας της κλάσης πάνω στην οποία έχει φτιαχτεί το παιχνίδι (VB.NET 2002), επιτρέποντας να δημιουργήσετε δικά σας card games. Περιέχεται και αναλυτικό readme αρχείο.

Εκλογές 15μελούς Σχολείου v3.1

Ekloges_15Melous image

Πρόκειται για μία single user .NET 1.0 εφαρμογή που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ένα Σχολείο για να βγάζει αυτόματα τα αποτελέσματα των εκλογών.

Εγκατάσταση:

α) Απλώς αποσυμπιέστε τα περιεχόμενα του αρχείου Ekloges 15meloys Program.zip σε κάποιο φάκελο στο δίσκο. Έτσι, θα εξάγει τα συμπιεσμένα αρχεία της εφαρμογής. β) Πηγαίνετε στο φάκελο αυτόν και τρέξτε το ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ.exe να ξεκινήσει το πρόγραμμα. Αρχικός κωδικός εισόδου: 123

Περιλαμβάνεται αναλυτικό Help. Για κάποιο λόγο ενώ υπάρχει εντολή να ανοίξει και μέσα από την εφαρμογή αυτό δεν πετυχαίνει. Ανοίξτε το εξωτερικά.

Σημείωση:

Την εφαρμογή αυτή χρησιμοποιούσαμε στο Σχολείο μου για πολλά χρόνια.Τα δύο τελευταία χρόνια χρησιμοποιούμε την multi-user WPF έκδοση 4.0, η οποία έρχεται με εντελώς ανασχεδιασμένο μοντέρνο περιβάλλον που καλύπτει πλήρως όλο το φάσμα της εκλογικής διαδικασίας (ακόμα και τη δυνατότητα της απ' ευθείας ηλεκτρονικής ψηφοφορίας των μαθητών χωρίς χάρτινα ψηφοδέλτια!). Την νέα εφαρμογή θα την βρείτε στο τμήμα WPF εφαρμογές