WPF εφαρμογές

Στη σελίδα αυτή θα βρείτε εφαρμογές που έχω κατασκευάσει στην πλατφόρμα του WPF. Πλέον, για την κατασκευή σύγχρονων Windows desktop εφαρμογών ασχολούμαι αποκλειστικά με την μοντέρνα πλατφόρμα του WPF.

Κάθε εφαρμογή συνοδεύεται με αναλυτικό αρχείο Βοήθειας (σε μορφή CHM, PDF και on-line HTML5 responsive)., όπου μπορείτε να διαβάσετε περισσότερες λεπτομέρειες. Να σημειωθεί ότι αν δεν βλέπετε το περιεχόμενο του CHM manual τότε από τις ιδιότητες του αρχείου κάντε Άρση αποκλεισμού.

Εκλογές 15μελούς για Σχολείο v4.0

Πρόκειται για μία multi-user .NET 4.0 εφαρμογή που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ένα Σχολείο για να βγάζει αυτόματα τα αποτελέσματα των εκλογών. Καλύπτει όλο το φάσμα της εκλογικής διαδικασίας (Αρχική ψηφοφορία, Επαναληπτική, Κλήρωση).

Απαιτήσεις:

Windows XP SP3, Vista, 7, 8, 10 με .NET Framework 4.0 και άνω, Microsoft Access Database Engine (32-bit/64-bit κατά περίπτωση).

Η εφαρμογή αποτελείται από 3 ξεχωριστά modules (αυτόνομα προγράμματα):

Module για τον Διαχειριστή

Module για Διαχειριστή image

Από εδώ δημιουργούμε τα στοιχεία του Σχολείου, το Σχολικό Έτος, εισάγουμε τα μέλη της Εφορευτικής Επιτροπής, των Υποψηφίων και τυπώνουμε το Ψηφοδέλτιο. Μετά την ολοκλήρωση της καταχώρησης των ψηφοδελτίων (από τα άλλα δύο modules που είναι εγκατεστημένα σε άλλους υπολογιστές) δηλώνουμε την λήξη της ψηφοφορίας, υπολογίζουμε και τυπώνουμε το αποτέλεσμα και το Πρακτικό. Αν υπάρχουν ισοψηφίες, ανοίγει αυτόματα η Επαναληπτική ψηφοφορία, τυπώνουμε το ψηφοδέλτιο και μετά την ολοκλήρωση της καταχώρησης των ψηφοδελτίων της Επαναληπτικής, υπολογίζουμε και τυπώνουμε το αποτέλεσμα και το Πρακτικό. Τέλος, αν κι εδώ υπάρχουν ισοψηφίες ανοίγει η Κλήρωση. Να μην ξεχάσουμε ότι όση ώρα γίνεται η καταχώρηση των ψηφοδελτίων μπορούμε να βλέπουμε real-time ποιοί προηγούνται!

Εγκατάσταση:

α) Απλώς αποσυμπιέστε τα περιεχόμενα του αρχείου Module_gia_Diaxiristi.zip σε κάποιο φάκελο στο δίσκο. Έτσι, θα εξάγει τα συμπιεσμένα αρχεία της εφαρμογής. β) Πηγαίνετε στο φάκελο αυτόν και τρέξτε το Ekloges15Melous_MainModule.exe να ξεκινήσει το πρόγραμμα. Ο αρχικός κωδικός εισόδου είναι 1234 και προτείνεται να τον αλλάξετε μέσα στο πρόγραμμα. Επίσης, ορίστε την τοποθεσία του αρχείου της Βάσης Δεδομένων (εξ' ορισμού είναι στον υποφάκελο Data). H εφαρμογή περιέχει ένα έτοιμο παράδειγμα.

Module για την καταχώρηση ψηφοδελτίων από την Εφορευτική Επιτροπή

Module για Εφορευτική image

Από εδώ γίνεται η καταχώρηση των ψηφοδελτίων από τα μέλη της Εφορευτικής Επιτροπής.

Εγκατάσταση:

α) Απλώς αποσυμπιέστε τα περιεχόμενα του αρχείου Module_gia_Eforeftiki.zip σε κάποιο φάκελο στο δίσκο. Έτσι, θα εξάγει τα συμπιεσμένα αρχεία της εφαρμογής. Για ταχύτερη καταχώρηση, κάντε το ίδιο και σε άλλους υπολογιστές του τοπικού δικτύου. β) Πηγαίνετε στο φάκελο αυτόν και τρέξτε το Ekloges15Melous_Eforeftiki.exe να ξεκινήσει το πρόγραμμα. Oρίστε την τοποθεσία του αρχείου της Βάσης Δεδομένων (φυσιολογικά, θα βρίσκεται στον υποφάκελο Data εκεί όπου βρίσκεται το πρόγραμμα του Διαχειριστή).

Module για την Ηλεκτρονική Ψηφοφορία

Module για On-line Ψηφοφορία image

Από εδώ οι μαθητές ψηφίζουν απ'ευθείας μέσω του ηλεκτρονικού ψηφοδελτίου που εμφανίζει στην οθόνη το πρόγραμμα. Κάθε μαθητής ψηφίζει με ειδικό κωδικό (PIN) που λαμβάνει εμπιστευτικά από την Εφορευτική Επιτροπή. Ο κωδικός αυτός αχρηστεύεται μόλις ολοκληρωθεί η καταχώρηση (υποβολή) της ψήφου του. Οι κωδικοί δημιουργούνται από το module του Διαχειριστή.

Εγκατάσταση:

α) Απλώς αποσυμπιέστε τα περιεχόμενα του αρχείου Module_gia_Online_Psifoforia σε κάποιο φάκελο στο δίσκο. Έτσι, θα εξάγει τα συμπιεσμένα αρχεία της εφαρμογής. Για ταχύτερη καταχώρηση, κάντε το ίδιο και σε άλλους υπολογιστές του τοπικού δικτύου. β) Πηγαίνετε στο φάκελο αυτόν και τρέξτε το Ekloges15Melous_OnlineVoting.exe να ξεκινήσει το πρόγραμμα. Oρίστε την τοποθεσία του αρχείου της Βάσης Δεδομένων (φυσιολογικά, θα βρίσκεται στον υποφάκελο Data εκεί όπου βρίσκεται το πρόγραμμα του Διαχειριστή).

Σημείωση:

Την εφαρμογή αυτή χρησιμοποιούμε στο Σχολείο μου τα τελευταία χρόνια στους υπολογιστές του εργαστηρίου Πληροφορικής. Λόγω του ότι είναι multi-user, η καταχώρηση των ψηφοδελτίων από το module της Εφορευτικής Επιτροπής γίνεται ταχύτατα (με 4 υπολογιστές και 180 ψηφοδέλτια χρειαζόμαστε 25 λεπτά περίπου!) και το αποτέλεσμα βγαίνει αμέσως!