ΓΡΑΦΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ

Σε μια επιστολή αναφέρουμε απόψεις, ιδέες, σκέψεισ, πληροφορίες για ένα θέμα που μας απασχολεί ή μας ενδιαφέρει. αυτός που στέλνει την επιστολή ονομάζεται αποστολέας και αυτός που την δέχεται παραλήπτης.

ΠΡΟΣΦΩΝΗΣΗ (Αριστερά)

• Αν ο παραλήπτης είναι φίλος μας αρχίζουμε με τρυφερές φράσεις π.χ. "Αγαπημένη μου Αντωνία" ή "Ξαδελφούλα μου καλή" ή "Καλέ μου φίλε Αντώνη" κ.λ.π.
  • Αν ο παραλήπτης είναι κάποιος γνωστός, αλλά δεν τον ξέρουμε και πολύ καλά, στην προσφώνηση χρησιμοποιούμε το επίθετο "αγαπητός" και το επώνυμό του, π.χ. Αγαπητέ κ. Γεωργίου".
  • Αν ο παραλήπτης μας είναι εντελώς άγνωστος τότε χρησιμοποιούμε μόνο το επώνυμό του, π.χ. "Κύριε γεωργίου", "κυρία Ευαγγελίου" κ.λ.π.
  • Στο τέλος της προσφώνησης βάζουμε κόμμα!

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ (κάτω δεξιά)

• Αν ο παραλήπτης είναι φίλος μας ή δικός μας άνθρωπος χαιρετάμε τρυφερά, π.χ. "Με πολλή αγάπη", ή "πολλά φιλιά", ή "Σε φιλώ" κ.λ.π.
  • Αν ο παραλήπτης είναι άγνωστος χαιρετάμε ευγενικά γράφοντας τη φράση "Με εκτίμηση"
  • Κάτω από το χαιρετισμό βάζουμε την υπογραφή μας.

Add comment

Security code