Category: Διαφυλικές σχέσεις στην εφηβεία Published: Saturday, 27 September 2014 Written by Γεώργιος Παπαλουκάς

Το Προκαταρκτικό ημερολόγιο συμπληρώνεται από τους μαθητές στο 1ο μάθημα (συνήθως) και έχει σκοπό τη δημιουργία υποτυπώδους προφίλ μαθητή (η κανονική διαδικασία απαιτεί κοινωνιόγραμμα μαθητών αλλά ο διδακτικός χρόνος είναι πρόσκομα σε μια τέτοια τακτική). Το προφίλ μαθητή θα βοηθήσει τον καθηγητή να δώσει κατευθύνσεις στη φάση συγκρότησης ομάδων.

Στο ερωτηματολόγιο υπάρχουν και ερωτήσεις αποτίμησης δεξιοτήτων μαθητών σε Νέες τεχνολογίες. Αυτό συμαίνει διότι στο μάθημα υπάρχει ανάγκη για γνώσεις επεξεργασίας ήχου, βίντεο και εφαρμογών αυτοματισμού γραφείου (Word, Excel, Powerpoint κ.λπ.). Η συγκρότηση των ομάδων θα επηρεαστεί και από τις απαντήσεις στα σχετικά με νέες τεχνολογίες ερωτήματα.

Προκαταρκτικό ημερολόγιο