Category: Διαφυλικές σχέσεις στην εφηβεία Published: Saturday, 27 September 2014 Written by Γεώργιος Παπαλουκάς

Η αρχικός χωρισμός των μαθητών σε ομάδες γίνεται από τον καθηγητή ο οποίος εκμεταλλεύεται την προηγούμενη γνώση για τον κάθε μαθητή ξεχωριστά είτε μέσα από το προκαταρκτικό ερωτηματολόγιο είτε από άλλες πηγές. Μελλοντικά και καθώς το μάθημα "Ερευνητικές Εργασίες" θα ωριμάζει ο τρόπος συγκρότησης ομάδων θα συμμορφώνεται όλο και περισσότερο στο θεωρητικό (και φυσικά δοκιμασμένο) πλαίσιο συγκρότησης ομάδων. Προς το παρόν ο εκπαιδευτικός καταφεύγει σε προσυγκρότηση ομάδων με σκοπό να διασφαλίσει το ζητούμενο "όλες οι ομάδες δουλεύουν".

Η ομαδική εργασία δεν είναι κτήμα των μαθητών. Είναι κέρδος για τον κάθε μαθητή ξεχωριστά και για όλους μαζί οι πρώτες τους συνεργασίες να εντυπωθούν ως ευχάριστες αναμνήσεις στην ψυχή τους.

Η σύνθεση των αρχικών ομάδων είναι η εξής:

Η διαδικασία που ακολουθείται προκειμένου να γνωριστούν μεταξύ τους τα μέλη της κάθε ομάδας περιγράφεται βηματικά ευθύς αμέσως:

Παρακάτω θα βρείτε το βοηθητικό αρχείο, πάνω στο οποίο θα φιλοτεχνήσετε το προσωνύμιο της ομάδας σας.