Category: Αθλητισμός και παιχνίδι Published: Wednesday, 18 April 2018 Written by Γεώργιος Παπαλουκάς

Στις 17 Απριλίου 2018 φιλοξενήσαμε στο σχολείο δύο νεαρά παιδιά που πρωτεύουν σε αυτό που η καρδιά τους ποθεί. Το πινγκ πονγκ. Πρόκειται για τον πρωταθλητή Ελλάδος στην κατηγορία ΑμεΑ Γιώργο Μουχθή και την πρωταθλήτρια Ελλάδας στους αρτιμελείς αθλητές Έμυ Τσεκούρα. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να χαρούν την παρέα δυο συνειδητοποιημένων ανθρώπων, αγωνιστών της ζωής με προσηνή χαρακτήρα και θέληση για ζωή μεστή νοήματος. Τα πρόσωπα των αθλητών αλλά και ο προσεγμένος λόγος τους - ιδιαίτερα ώριμος για την ηλικία τους και ανέπαφος από τη "δόξα" της επιτυχίας -  καθήλωσε ένα κατεξοχήν "ατίθασο" τμήμα του σχολείου για 2 ώρες, χωρίς διάλειμμα, με πρωτόγνωρη ησυχία. Οι παρεμβάσεις των μαθητών και μαθητριών μαρτυρούν ότι έκαναν αναγωγή των όσων άκουσαν στη δική τους προσωπική πορεία στη ζωή. Ευχαρίστησαν τους πρωταθλητές μας για το όμορφο δώρο της παρουσίας τους στο σχολείο μας.

Φυσικά, ακολούθησε μια μικρή επίδειξη (ασκήσεις προπόνησης ανάμεσα στους δύο πρωταθλητές) στα τραπέζια επιτραπέζιας αντισφαίρισης του σχολείου μας. Αν και οι ταχύτητες αλλαγής της μπάλας ήταν ασύλληπτες για τα δικά μας δεδομένα, υπήρξαν δύο τολμηροί μαθητές, οι οποίοι όχι μόνο έπαιξαν με τους πρωταθλητές αλλά πήραν και πόντους. Ο αγωνιστικός τομέας έκλεισε με το διπλό στο οποίο οι Μουχθής - Μπαρμπαγιάννης επικράτησαν απέναντι στους Τσεκούρα - Μπούρα με ελάχιστη διαφορά!