διδασκαλια

• θεωρία
  • ασκήσεις
  • θέματα

«Ο ΘΑΥΜΑΣΤΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΤΗΣ ΧΗΜΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ»

Α) Πως μεταβάλλεται το pH όταν σε μια ποσότητα νερού ρίξουμε νερό;

Β) Πως μεταβάλλεται το pH  ενοσ διαλύματος οξεοσ όταν σε μια ποσότητα αυτου ρίξουμε μια επιπλεον ποσότητα από το ίδιο διαλυμα οξεοσ;

Γ) Πως μεταβάλλεται το pH όταν σε μια ποσότητα διαλύματοσ οξέοσ ρίχνουμε καθορισμενεσ ποσοτητεσ νερου;

δ) Το  χρώμα των δεικτών σε όξινα και βασικά διαλύματα

Ε) Πως μεταβάλλεται το χρωμα των δεικτών όταν προσθετουμε σε ένα διαλυμα μια ποσοτητα από το ιδιο διαλυμα

chemistry-gymnasiou  από Δημήτρη Μειντάνη
Εξουδετέρωση - *Εξουδετέρωση Τι θα γίνει αν αναμίξουμε ένα δ/μα οξέος με ένα δ/μα βάσεις ;

απο το site http://www.skoool.gr

4. Αντιδράσεις Οξέων - Βάσεων
Μάθε πως οι βάσεις αντιδρούν με οξέα και πως να γράφεις χημικές εξισώσεις. Μάθε πως να ελέγχεις την έκλυση διοξειδίου του άνθρακα από μία χημική αντίδραση.

Αντιδράσεις Οξέων - Βάσεων
5. Οξέα, Βάσεις και Δείκτες
Να μάθεις με ποιόν τρόπο μπορείς να χρησιμοποιείς τους δείκτες προκειμένου να ταξινομήσεις τα διαλύματα σε όξινα, αλκαλικά ή ουδέτερα.

Οξέα, Βάσεις και Δείκτες
6. Αντιδράσεις Απλής Αντικατάστασης
Να καταλάβεις γιατί τα πιο δραστικά μέταλλα αντικαθιστούν τα λιγότερο δραστικά από τις ενώσεις τους.

Αντιδράσεις Απλής Αντικατάστασης
7. Αντιδράσεις Εξουδετέρωσης στην καθημερινή ζωή
Να μάθεις για τις αντιδράσεις εξουδετέρωσης στην καθημερινή ζωή.

Αντιδράσεις Εξουδετέρωσης στην καθημερινή ζωή
8. Παρασκευή Αλατιού από ένα Οξύ και μια Βαση
Να μάθεις πως να παρασκευάζεις ένα ουδέτερο αλάτι χρησιμοποιώντας οξύ και βάση.

Παρασκευή Αλατιού από ένα Οξύ και μια Βαση
9. Παρασκευή Άλατος χρησιμοποιώντας δυσδιάλυτη Βάση
Να μάθεις πως να παρασκευάζεις ένα ουδέτερο αλάτι από μια δυσδιάλυτη βάση.

Παρασκευή Άλατος χρησιμοποιώντας δυσδιάλυτη Βάση
10. Μέταλλα
Να μάθεις πως να παρασκευάζεις ένα ουδέτερο αλάτι από μια δυσδιάλυτη βάση.

Μέταλλα
11. Αμέταλλα
Να καταλάβεις ότι υπάρχει διαφορετικότητα όσον αφορά τις φυσικές ιδιότητες των στοιχείων καθώς επίσης και ότι στηριζόμενος σε αυτές μπορείς να τα κατατάξεις σε αμέταλλα.

Αμέταλλα
12. Αντιδράσεις μετάλλων με οξέα
Να μάθετε ότι τα μέταλλα αντιδρούν με οξέα και παράγουν αλάτι και υδρογόνο καθώς επίσης και πως να ελέγχετε αν εκλύεται αέριο υδρογόνο.

Αντιδράσεις μετάλλων με οξέα
13. Αντιδράσεις Μετάλλων με το οξυγόνο και με το νερό
Να μάθετε πως τα διάφορα μέταλλα αντιδρούν με το οξυγόνο και με το νερό, τι παράγουν, καθώς επίσης να μάθετε να ονομάζετε τα προϊόντα αυτών των αντιδράσεων.

Αντιδράσεις Μετάλλων με το οξυγόνο και με το νερό
14. Κλίμακα pH
Να μάθετε ότι το pH είναι μια κλίμακα μέτρησης της οξύτητας ή της βασικότητας ενός διαλύματος και με ποιόν τρόπο να ερμηνεύετε τα χρώματα που παίρνει το διάλυμα του Παγκόσμιου δείκτη.

Κλίμακα pH
15. Σειρά Δραστικότητας των Μετάλλων
Να κατανοήσουμε πως μπορούμε να καθορίσουμε την σειρά δραστικότητας των μετάλλων λαμβάνοντας υπ’ όψιν τις αντιδράσεις τους με το οξυγόνο του αέρα, το νερό και τα διαλύματα οξέων, καθώς επίσης και πως η χρήση της σειράς δραστικότητας θα μας βοηθήσει να προβλέψουμε την δράση τους σε άλλες αντιδράσεις τους.

Σειρά Δραστικότητας των Μετάλλων
16. Χρήσεις των Αλάτων
Να μάθεις τις χρήσεις διαφόρων αλατιών.

Χρήσεις των Αλάτων
17. Χρήσεις ορισμένων στοιχείων
Να κατανοήσεις πως οι ιδιότητες ορισμένων στοιχείων σχετίζονται με τον τρόπο που αυτά χρησιμοποιούνται.

Χρήσεις ορισμένων στοιχείων