Αντλούν έμπνευση από το ηλεκτρικό χέλι για κατασκευή μπαταρίας

To 2007, οι εργαζόμενοι σε ιαπωνικό ενυδρείο άναψαν τα φώτα του χριστουγεννιάτικου δέντρου συνδέοντάς τα με ένα δοχείο όπου κολυμπούσε ένα ηλεκτρικό χέλι. Οι μεταλλικές πλάκες στο δοχείο συγκέντρωναν τον ηλεκτρισμό που παρήγαγε το χέλι και τροφοδοτούσαν με ηλεκτρικό ρεύμα τα χριστουγεννιάτικα φώτα.

Το επίτευγμα αυτό αποτέλεσε πηγή έμπνευσης για μια ομάδα επιστημόνων από το National Institute of Standards and Technology στο Μέριλαντ με επικεφαλής τον Ντέιβιντ Λαβαν, οι οποίοι επιχείρησαν να κατασκευάσουν μια μπαταρία που θα παράγει ηλεκτρισμό όπως ακριβώς και το χέλι.

Το ρεύμα που παράγει το Electrophorus electricus –το οποίο ισούται σε τάση με αυτό μιας πρίζας– οφείλεται στη διαφορά της συγκέντρωσης ιόντων νατρίου μεταξύ 6.000 κυττάρων, μεταξύ των οποίων υπάρχει μόνωση. Όταν, όμως, το χέλι πιάσει το θήραμά του, ανοίγει μια σειρά από «κυτταρικές πύλες» από τις οποίες περνούν τα ιόντα. Η κίνηση των φορτισμένων ιόντων σε αγώγιμο μέσο (όπως είναι το νερό) δημιουργεί το ηλεκτρικό ρεύμα.

Μελετώντας την κυτταρική μεμβράνη και τις πρωτεΐνες που περιέχονται σε αυτήν, ο δρ Λαβάν και οι συνεργάτες του διαπίστωσαν ότι μπορούν να αντιγράψουν το μηχανισμό παραγωγής ηλεκτρισμού του χελιού.

Στην έκθεσή τους με τίτλο «Advanced Materials», οι επιστήμονες αναφέρουν ότι με τη χρήση ηλεκτροδίων από υλικό με την ίδια ηλεκτρική αντίσταση που παρουσιάζουν τα ιόντα όταν περνούν από το ένα πρωτοκύτταρο στο άλλο, μπορούν να παράγουν μια ικανή ποσότητα ηλεκτρισμού για μια ικανή χρονική περίοδο. Με την προσθήκη περισσότερων πρωτοκυττάρων μπορεί να επιμηκυνθεί η ζωή της μπαταρίας, υποστηρίζει ο δρ Λαβάν.

Πηγή: Economist