Super κρύσταλλοι σε σπήλαια

Θαμμένο  (300 μέτρα) Naica κάτω από το βουνό στο Chihuahuan Desert, αυτό το εκπληκτικό σπήλαιο ανακαλύφθηκε από δύο ανθρακωρύχους το 2000.
Ένα είδος της νοτιο-of-the-Φρούριο των συνόρων της μοναξιάς, του Μεξικού Cueva de los Cristales (Σπήλαιο κρύσταλλα), περιλαμβάνει ορισμένους από τους μεγαλύτερους γνωστούς φυσικούς κρυστάλλους - Διαφανή δοκάρια από γύψο μήκους 11 μέτρων.

Νέες μελέτες αναφέρουν ότι για χιλιετίες οι κρύσταλλοι thrived στο σπήλαιο της εξαιρετικά σπάνιο φυσικό και σταθερό περιβάλλον. Θερμοκρασίες hovered σταθερά γύρω από ένα steamy 58 βαθμοί Κελσίου), και η σπηλιά ήταν γεμάτη με τα ορυκτά πλούσια σε νερό που οδήγησε τα κρύσταλλα «ανάπτυξης.

Σύγχρονοι δραστηριότητες εξόρυξης εκτεθεί το φυσικό αναρωτιούνται από αντλιοστάσια νερού έξω από το σπήλαιο, το οποίο eventualy βρέθηκε κοντά στην πόλη Delicias.

Το Σπήλαιο των κρύσταλλα είναι μια αυταρχισμού σε σχήμα κοιλότητας στον ασβεστόλιθο βράχο περίπου 30 ποδών (10 μέτρων) ευρύ και 90 πόδια (30 μέτρα) μακρύ.

Η ηφαιστειακή δραστηριότητα που άρχισε περίπου 26 εκατομμύρια χρόνια πριν, δημιούργησε Naica ορεινές και γεμίζονται με υψηλή θερμοκρασία ανυδρίτες.

Όταν το μάγμα κάτω από το βουνό ψύχεται και η θερμοκρασία έπεσε, οι ανυδρίτες, άρχισαν να διαλύονται. Οι ανυδρίτες αργά τα νερά εμπλουτισμένο με θειικό άλας και το ασβέστιο, τα μόρια, που για εκατομμύρια χρόνια έχουν κατατεθεί στις σπηλιές με τη μορφή των τεράστιων selenite κρύσταλλοι γύψου.

120-m-βαθιά) Σπήλαιο των Swords είναι πιο κοντά στην επιφάνεια από το Σπήλαιο των Crystals.While υπάρχουν περισσότεροι κρύσταλλοι στο Σπήλαιο των Swords, είναι πολύ μικρότερη, συνήθως περίπου ενός ναυπηγείου (ένας μετρητής ) Μακρά. Συγγενή τους συμπαγές είναι πιθανόν να οφείλεται σε ταχεία πτώση της θερμοκρασίας, σε αντίθεση με τον πολύ πιο προοδευτική αλλαγή που πιστεύεται ότι έχουν ενθαρρύνει την μεγακρυστάλλους στο βαθύτερο σπήλαιο.

Υπάρχει μια συζήτηση σήμερα σχετικά με το τι θα κάνουν με τα σπήλαια - να κλείσει το ορυχείο και καθιστούν το σπήλαιο είναι δυνατό, έτσι ώστε οι μελλοντικές γενιές μπορούν να θαυμάσουν τα κρύσταλλα, ή να σταματήσουν το αντλιοστάσιο νερό και αφήστε το σενάριο να το φυσικής προέλευσης - να επιτρέπει την κρύσταλλοι regrow ...

Super τεράστια Crystal Cave - Superman του φρουρίου της Soliture