41. ΚΟΥΚΛΙΝΑ, Β. Μάστορη

ΤΙΤΛΟΣ: κουκΛίνα

ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: Βούλα Μάστορη

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Εφηβικοί Έρωτες

ΑΛΛΗ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Ηλεκτρονικοί Υπολογιστές, Οικογενειακές σχέσεις, Προβλήματα σύγχρονης ζωής

ΕΤΙΚΕΤΕΣ: Σχολείο, Φιλία, Χιούμορ

ΔΙΑΦΟΡΑ: Ενδιαφέρουσα θα ήταν η σύγκριση με το βιβλίο «Έρωτ@ς με χ@μηλά λιπ@ρά», της Λένας Μερίκα.

1. Τι παρατηρήσεις θα είχες να κάνεις σχετικά με το ύφος που είναι γραμμένο το βιβλίο;
  1. Εάν σου έστελνε κάποιος άγνωστος ένα μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, πώς θα το διαχειριζόσουν; Γράψε τις σκέψεις σε μία ή δύο παραγράφους.
  2. Να σχολιάσεις τον παρακάτω διάλογο, απόσπασμα από το βιβλίο, και να επιμείνεις κυρίως στη σχέση που θα ήθελες να έχεις με τη μητέρα σου ή/και τον πατέρα σου. Να αιτιολογήσεις την άποψή σου.

ΜΑΜΑ: Από ενδιαφέρον ρώτησα σου είπα. Σαν φίλη σου…

ΚΟΡΗ: Εγώ θέλω τη μαμά μου μαμά και μόνο μαμά!

1. Στο βιβλίο αναφέρονται πολλές χαρακτηριστικές λέξεις/εκφράσεις από το λεξιλόγιο των νέων σήμερα. Αφού παραθέσεις κάποια χαρακτηριστικά παραδείγματα, να εκφράσεις την άποψή σου για τους λόγους που ωθούν τους νέους να μιλούν με έναν ιδιαίτερο τρόπο.
  2. Υπόθεσε ότι είσαι η πρωταγωνίστρια του βιβλίου. Στέλνεις μία επιστολή σε ένα/μια φίλο/-η σου, για να εκφράσεις τα συναισθήματά σου για το διαζύγιο των γονιών σου, όπως ένιωθες στην αρχή και στο τέλος του βιβλίου.
  3. Να συγκρίνεις το συγκεκριμένο βιβλίο με το μυθιστόρημα «Έρωτ@ς με χ@μηλά λιπ@ρά», της Λένας Μερίκα. Προσπάθησε να παρουσιάσεις τις αναλογίες αλλά και τις διαφορές ως προς το περιεχόμενο ανάμεσα στα δύο βιβλία.

One Response to 41. ΚΟΥΚΛΙΝΑ, Β. Μάστορη

1. Είναι ένα φανταστικό βιβλίο