Θέατρο Σκιών και Κουκλοθέατρο στο Σχολείο

Η αφορµή για την ενασχόληση µε το συγκεκριµένο θέµα δόθηκε από µια επίσκεψη µε τη ∆’ τάξη στο Μουσείο του Γιάννη Τσαρούχη. Εκεί οι µαθητές είχαν την ευκαιρία, εκτός των άλλων, να γνωρίσουν έργα από τη ζωγραφική του Σωτήρη Σπαθάρη και να πληροφορηθούν για τις επιδράσεις της ζωγραφικής του Ελληνικού Θεάτρου Σκιών στις εικαστικές δηµιουργίες του ζωγράφου Γιάννη Τσαρούχη. Ήταν ουσιαστικά το ερέθισµα να διευρύνουν τις γνώσεις τους γύρω από το θέµα και να ασχοληθούν επιπλέον και µε το κουκλοθέατρο ως συναφές είδος µικροθεάτρου.

Η πίστη µου, στο γεγονός ότι θα είχε µεγάλο βαθµό αποδοχής από τους µαθητές µια πρόταση για ενασχόληση σε βάθος µε το θέαµα ως και η επιθυµία µου να δοκιµάσω µια προσέγγιση του αντικειµένου πέρα από τα πλαίσια της αισθητικής αγωγής και σε διαπλοκή µε άλλα γνωστικά αντικείµενα του σχολείου, αποτέλεσαν την κινητήρια δύναµη του εγχειρήµατος της οργάνωσης και εφαρµογής του προγράµµατος.

Διαθέσιμο για δανεισμό από τη βιβλιοθήκη του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και για αγορά από το συγγραφέα.

Εξώφυλλο
1o Βραβείο από την ΕΡΤ-2