Η εφαρμογή της Ευέλικτη Ζώνης (Ε.Ζ.) σε ολιγοθέσια σχολεία

(Εισήγηση στο συνέδριο του ΠΤΔΕ Αθηνών (13-15 Μαΐου 2012) με θέμα : «Ποιότητα στην εκπαίδευση .Τάσεις και Προοπτικές» )

Με βάση την ανάγκη ενός διαρκούς εκσυγχρονισμού και αναζήτησης ποιότητας στην εκπαίδευση καθιερώθηκε το πρόγραμμα της Ευέλικτη Ζώνης διαθεματικών και δημιουργικών δραστηριοτήτων στα δημοτικά σχολεία της χώρας. Η εφαρμογή του όμως στην πράξη δεν συνοδεύτηκε από διενέργεια σχετικής έρευνας σε όλους τους τύπους των σχολείων. Προκειμένου να αποτυπώσουμε το τι συμβαίνει στο πεδίο των ολιγοθέσιων σχολείων, διαθέτοντας ήδη ερευνητικά αποτελέσματα από πολυθέσια, διεξαγάγαμε έρευνα στον αντίστοιχο πληθυσμό, τα αποτελέσματα της οποίας έδειξαν διαφοροποιήσεις μεταξύ των εκπαιδευτικών των δύο τύπων σχολείων.