Παιδαγωγικά θέματα

Ευκλείδης

"Ονειρεύομαι ένα μάθημα όπου
οι μαθητές θα μπαίνουν στην αίθουσα με λαχτάρα
και θα φεύγουμε όλοι με κάποιο κέρδος."

...

Ημερ/νία Τίτλος Σχόλιο

17-02-17

Επιμορφωτικές ανάγκες και σύγχρονες μέθοδοι επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών Η εργασία μου αυτή εκπονήθηκε και υποβλήθηκε στο Ε.Κ.Δ.Δ.Α. στο πλαίσιο του επιμορφωτικού προγράμματος με κωδικό 84007Δ13.

11-05-14

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ
ΜΑΘΗΣΙΑΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΚΑΙ Α.μεΑ.
Γίνεται ειδική αναφορά και σύνδεση με τα λογισμικά που είναι αναρτημένα στο e-yliko.

29-06-12

Η παιδαγωγική διάσταση των πολλών τρόπων επίλυσης ενός προβλήματος Στο πλαίσιο της ομαδοσυνεργατικής μάθησης και με αφορμή ένα θέμα των πανελλαδικών εξετάσεων.

15-04-10

Σύνδεση των Μαθηματικών με τη Μουσική Το σχέδιο εργασίας της διαθεματικής προσέγγισης από μαθητές των Μουσικών Σχολείων Σπάρτης και Τρίπολης.

07-02-10

Παιδαγωγική αντιμετώπιση δυσλεξικών μαθητών Αντί σχολίου θέλω να ευχαριστήσω τον προϊστάμενο του ΚΕ.Δ.Δ.Υ. Αρκαδίας κ. Ν. Αγγελόπουλο για τις συζητήσεις που κάναμε γύρω από το θέμα της δυσλεξίας και την υπόδειξη σχετικής βιβλιογραφίας.

30-04-09

Η διαθεματική προσέγγιση της γνώσης:
Από τη φιλοσοφία στην εφαρμογή

Η έννοια και η παιδαγωγική αξία της διαθεματικότητας πλαισιωμένες με ένα παράδειγμα σχεδίου εργασίας.