Διαδικτυακή εκδήλωση παρουσίασης πειραμάτων από το 2ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου

Την Τρίτη 15 Φεβρουαρίου 2022, 11.30-13.45, μέσω της πλατφόρμας Webex στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://minedu-secondary2.webex.com/meet/stelioso συνδιοργανώνεται διαδικτυακή εκδήλωση παρουσίασης πειραμάτων με τίτλο: «Πειραματιστείτε μαζί μας! Μαγευτικό Ταξίδι στον κόσμο των Φυσικών Επιστημών» από το 2ο ΠΕΚΕΣ Νοτίου Αιγαίου, τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου, τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου, το Ε.Κ.Φ.Ε. Κω και τον Σύλλογο Διάδοσης Φυσικών Επιστημών (Συ.Δι.Φ.Ε.).

Η εκδήλωση απευθύνεται στους/στις μαθητές/τριες της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, στους/στις μαθητές/τριες των τάξεων Ε’ και Στ’ της Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και στους/στις εκπαιδευτικούς όλων των κλάδων. Στόχος της εκδήλωσης είναι να αναδειχθεί η αξία του πειράματος στην προσέγγιση των φυσικών επιστημών και να συμβάλει στο έργο του σχολείου προσθέτοντας στο μαθησιακό αποτέλεσμα.

Η θεματολογία των πειραμάτων Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας είναι η ακόλουθη:
1. Επιφανειακή Τάση-Η σαπουνάδα στη μάχη κατά του κορωνοϊού!
2. Από την αστραπή … στις ακτινογραφίες.
3. pH – Από το λάχανο στο ουράνιο τόξο.
4. Η εξουδετέρωση στην καθημερινή ζωή.
5. Ο πνεύμονας στο μικροσκόπιο.
6. Bloody Games, (Παιχνίδια με το «αίμα»).

Θα παρουσιαστούν πειράματα σε ζωντανή σύνδεση με το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών της Κω και με το ΓΕΛ Σορωνής τα οποία θα συνοδεύονται με σύντομη εκλαϊκευμένη επεξήγηση του θεωρητικού πλαισίου του πειράματος, τη σχέση του με τα διδασκόμενα μαθήματα, τα συμπεράσματα που απορρέουν και μερικές από τις εφαρμογές του στη ζωή μας.

Συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί: Παπαδάκης Γιάννης (Υπεύθυνος Ε.Κ.Φ.Ε. Κω) Σολδάτος Παναγιώτης (Χημικός, ΓΕΛ Αντιμάχειας Κω) Τενέντε Αγγελική (Βιολόγος, 4ο ΓΕΛ Ρόδου) Ματζαβίνου Χαρά (Φυσικός, 4ο ΓΕΛ Ρόδου) Μαστή Χριστίνα (Φυσικός, ΓΕΛ Σορωνής) Βεζάγκου Τάνια (Βιολόγος, ΓΕΛ Σορωνής).

Οι διδάσκοντες/-ουσες εκπαιδευτικοί μπορούν να αξιοποιήσουν το περιεχόμενο της εκδήλωσης, με οποιοδήποτε τρόπο θεωρούν οι ίδιοι/ίδιες προσφορότερο για τους/τις μαθητές/-τριές τους, π.χ. συμμετοχή στην εκδήλωση και στη συζήτηση, ως αφορμή για την ενίσχυση των συνεργασιών σε διαθεματικές διδασκαλίες, αξιοποίησή της στα εργαστήρια δεξιοτήτων κ.ά.

Μετά την εκδήλωση οι συμμετέχοντες /-ουσες μπορούν να εκφράσουν τη γνώμη τους και τις εντυπώσεις τους στον ακόλουθο σύνδεσμο https://tinyurl.com/mvacswds, με σκοπό την καλύτερη και αποτελεσματικότερη διοργάνωση μελλοντικών εκδηλώσεων.

Comments are closed.