FootPrint

Μέρος 2ο

Προς τον ανώνυμο εμπλεκόμενο ή  κάθε επώνυμο ενδιαφερόμενο:

Είδα ότι διάβασες το μήνυμά μου και αποκρίθηκες παρόμοια, η απάντησή σου για να είμαι ειλικρινής προς το παρόν με ξάφνιασε, αλλά αργότερα, γυρνώντας 35 έτη πίσω στο χρόνο, συνειδητοποίησα  ότι συνάδει με το νεαρόν της ηλικίας, όπου η απερισκεψία, η ανοησία, το πάθος, το λάθος,  τα επιπόλαια ατοπήματα  και τα ασυγκράτητα συναισθήματα  συχνά κυριαρχούν έναντι της δημιουργικότητας, της φιλοδοξίας, του σεβασμού, της εκτίμησης, της λογικής.

Οφείλω όμως να σου πω  τα εξής:

• Για να μπορείς να ανοίγεις με τόσο ευκολία τρύπες στην πόρτα κλωτσώντας την, έχεις ένα πάρα πολύ δυνατό πόδι,  και είμαι βέβαιος ότι μπορείς να ανοίξεις το ίδιο εύκολα και άλλες πολλές τρύπες ή και να σπάσεις την πόρτα.
  • Για να μπορείς να  σπας την πόρτα και να εξαφανίζεσαι εν ριπή οφθαλμού, είσαι και σίγουρα πάρα πολύ γρήγορος.

Αυτό όμως που πρέπει καλά να γνωρίζεις είναι ότι:

• Εκείνα που σου δίνουν το συγκριτικό πλεονέκτημα να υπερέχεις,
  • εκείνα σε διαφοροποιούν από όλα τα έμβια όντα του πλανήτη αυτού,
  • εκείνα που είναι και θα είναι τα δυνατά σου όπλα στις δυσκολίες που θα αντιμετωπίσεις στη ζωή  ή που ήδη αντιμετωπίζεις,
  • εκείνα που ήρθες εδώ στο σχολείο για να εμπλουτίσεις εις όφελος αυτών που βρίσκονται ή θα βρίσκονται γύρω σου,
  • εκείνα που θα σε βοηθήσουν να πας μπροστά

είναι  το μυαλό και η καρδιά σου.

Καλλιέργησέ τα όσο βρίσκεσαι στο σχολείο.

Μάθε, δημιούργησε, εκφράσου, τρέξε, παίξε, κάνε φιλίες, ερωτεύσου, γέλασε, κλάψε, αλλά σε παρακαλώ σεβάσου, μη καταστρέφεις είτε από θυμό , είτε για πλάκα, το χώρο που δουλεύουμε και αγαπάμε, το χώρο και τους ανθρώπους του, που χιλιάδες μαθητές πριν (αλλά και μετά από εσένα) σεβάστηκαν, εκτίμησαν, αγάπησαν και εμπιστεύθηκαν ώστε να πάρουν εφόδια για να υλοποιήσουν τα όνειρά τους και να κτίσουν το μέλλον τους.

Άσε μας να σου δείξουμε πως θα πραγματοποιήσεις και εσύ τα δικά σου, είναι κατανοητή η ανάγκη σου από εκεί που περνάς να αφήνεις το αποτύπωμά σου,  κάνε το όμως δημιουργώντας όχι καταστρέφοντας, δώσε μια ευκαιρία όχι σε εμάς, αλλά στον εαυτό σου.

Φιλικά