Κάθε κτίριο…και μια ιστορία! (οικία Ελευθέριου Βενιζέλου, οικία Μπλουμ)

Με αφορμή τη φετινή εργασία μας στην Τοπική Ιστορία, ασχοληθήκαμε με τα παλιά κτίρια της Χαλέπας, αυτά τα οποία συνδέθηκαν στενά με τις πολιτικές και κοινωνικές εξελίξεις προς το τέλος του 19ου αιώνα και κατά τα χρόνια της Κρητικής Πολιτείας. Προσεγγίσαμε όμως και τις προσωπικότητες των ανθρώπων που τα κατοίκησαν, οι οποίοι προέρχονταν από διαφορετικούς χώρους όπως της διπλωματίας, της πολιτικής, τον καλλιτεχνικό και τον εμπορικό κόσμο. Ενδεικτικά αναφέρουμε τον Ελευθέριο Βενιζέλο, τον πρίγκιπα Γεώργιο, τους πρεσβευτές των Μεγάλων Δυνάμεων στα Χανιά, τη βαρόνη Σβαρτς, τη Φλωρεντίνη Καλούτση και πολλούς άλλους. Τα παιδιά παρουσίασαν τη δουλειά τους σε 6 ωριαίες ραδιοφωνικές εκπομπές στο μαθητικό ραδιόφωνο European school radio.