ΠΑΓΩΜΑ ΚΑΔΡΟΥ – FREEZE FRAME

film-history

FREEZE FRAME – ΠΑΓΩΜΑ ΚΑΔΡΟΥ

Κύριο θέμα του συγκεκριμένου προγράμματος είναι η εξοικείωση και ο εγγραμματισμός των μαθητών με τους όρους της φωτογραφίας, με τον τρόπο υλοποίησης της κινηματογραφικής αφήγησης καθώς και η εμπειρία του κινηματογραφικού γυρίσματος και η συμμετοχή του σε αυτό.

Το πρόγραμμα αφορούσε την εβδομαδιαία επίσκεψη στο σχολείο μας του σκηνοθέτη κ. Θωμαδάκη Θοδωρή, ο οποίος παρέδιδε αρχικά μαθήματα φωτογραφίας και στη συνέχεια οι μαθητές έμαθαν τους συντελεστές μιας κινηματογραφικής ταινίας,  όπως και τα στάδια από τα οποία περνάει μέχρι να βγει στις αίθουσες προβολής. Επίσης ήρθαν σε επαφή με βασικούς κινηματογραφικούς όρους, σχολίασαν ταινίες και συμμετείχαν σε ένα πραγματικό γύρισμα στο τέλος της χρονιάς.

Με αυτό το τρόπο, τα παιδιά έρχονται πιο κοντά με το θεσμό του σχολείου και τους εκπροσώπους του, αντιμετωπίζουν την εικόνα ως γλώσσα και γίνονται καχύποπτοι και δύσπιστοι θεατές και τελικά, υποψιασμένοι πολίτες.

H ταινία που επιμελήθηκαν τα παιδιά του σχολείου μας στον παρακάτω σύνδεσμο με τίτλο ” Όνειρα “