Περίληψη

Το edmodo είναι ένα παγκόσμιο, Ασφαλές Μέσο Κοινωνικής Δικτύωσης και Ηλεκτρονικής Μάθησης για εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες. Επιτρέπει τη δημιουργία ηλεκτρονικών τάξεων και μαθημάτων, τη διαχείριση ηλεκτρονικών φακέλων μαθητών/τριών, τη διασύνδεση μεταξύ εκπαιδευτικών καθώς και τη συμμετοχή τους σε ηλεκτρονικές κοινότητες διαφορετικών εκπαιδευτικών αντικειμένων. Μέσω edmodo μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί διαμοιράζονται ψηφιακό υλικό και επικοινωνούν με ασφάλεια.
Στόχος του παρόντος είναι να γνωστοποιηθούν οι δυνατότητες που προσφέρει το edmodo για: α) την επίτευξη των μαθησιακών στόχων σε όλα τα διδασκόμενα αντικείμενα της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και β) την επαγγελματική ανάπτυξη των εκπαιδευτικών.
Η δράση εφαρμόστηκε κατά το σχολικό έτος 2011 – 2012 στις Β' και Γ' τάξεις του Γυμνασίου στο μάθημα της Πληροφορικής και στην ομάδα Αγωγής Υγείας στο 28ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης.

ΛΕΞΕΙΣ ΚΛΕΙΔΙΑ: Μέσο Κοινωνικής Δικτύωσης, ηλεκτρονική μάθηση