Γεννήθηκα το 1995 και με έκοψαν από υποψήφιο των ΑΣΣΥ, γιατί;

Σήμερα ήρθε στο ΚΕΣΥΠ υποψήφιος για τις ΑΣΣΥ από το ΕΠΑΛ-Α και με ρώτησε γιατί ενώ είναι γεννημένος το Μαιο του 1995 η σχολή με απέρριψε λόγω ηλικίας. Η προκηρυξη αναφέρει:
Ηλικία
(1) Οι υποψήφιοι-ες των ΑΣΕΙ πρέπει να πληρούν τις παρακάτω προϋποθέσεις:
(α) Για τις ΣΣΕ, ΣΝΔ, ΣΙ και ΣΑΝ να έχουν γεννηθεί από την 1η Ιανουαρίου 1995 και ?εταγενέστερα.  Κατ’ εξαίρεση ?πορούν να συ??ετάσχουν:
α1/ Στη ΣΣΕ και οι υπηρετούντες στις Ένοπλες Δυνά?εις Εθελοντές, Μόνι?οι, Οπλίτες που γεννήθηκαν από την 1η Ιανουαρίου 1993 και ?εταγενέστερα.
α2/ Στη ΣΙ και οι υπηρετούντες στις Εδ Εθελοντές, Οπλίτες, Οπλίτες πρότακτοι, Οπλίτες παρατετα?ένης θητείας και Μαθητές ? Απόφοιτοι ΑΣΣΥ που γεννήθηκαν από την 1η Ιανουαρίου 1994 και ?εταγενέστερα.
(β) Στη ΣΣΑΣ όσοι γεννήθηκαν από την 31 δεκε?βρίου 1995 και ?εταγενέστερα.
(2) Οι υποψήφιοι -ες των ΑΣΣΥ πρέπει να ?ην έχουν υπερβεί το 21ο έτος της ηλικίας τους κατά την 31 Δεκε?βρίου του έτους συ??ετοχής τους στις εξετάσεις. Διόρθωση ηλικίας ?ε δικαστική απόφαση λα?βάνεται υπόψη, εφόσον προκύπτει ότι η απόφαση αυτή έχει καταστεί α?ετάκλητη. Οι υποψήφιοι-ες θα πρέπει να έχουν γεννηθεί την 31 Δεκε?βρίου 1995 και ?εταγενέστερα.

Επομένως το όριο ηλικίας για τις ΑΣΕΙ είναι τα 21 χρόνια (1996) και για τις ΑΣΣΥ τα 20 χρόνια (1996)!