Η σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογίστών του ΕΜΠ για την Υποβάθμιση της Πληροφορικής στο Νέο Λύκειο (28/08/2013)

Το σχέδιο νόμου «Αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης», που ανακοινώθηκε πρόσφατα για διαβούλευση από το Υπουργείο Παιδείας, χαρακτηρίζεται από σημαντική υποβάθμιση των μαθημάτων Πληροφορικής στο νέο Λύκειο.

Σε μία εποχή που θεωρείται ως «Εποχή της Πληροφορίας» ή «Ψηφιακή Εποχή», φαίνεται ότι η πολιτική ηγεσία αδυνατεί να κατανοήσει τον καθοριστικό ρόλο της Πληροφορικής Παιδείας στην Τεχνολογική και Οικονομική Ανάπτυξη της χώρας.

Η Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, ως Σχολή που εμπλέκεται άμεσα στην εκπαίδευση των Επιστημόνων της Πληροφορικής, στηρίζει τις προτάσεις των επιστημονικών φορέων της Πληροφορικής, για την σημαντική αναβάθμιση του ρόλου της Πληροφορικής στο νέο Λύκειο.

Δ. Τσαμάκης

Κοσμήτορας ΣΗΜΜΥ-ΕΜΠ