Ωρολόγιο πρόγραμμα Δημοτικού

Σχολικό έτος 2016-17

Από το σχ. έτος 2016-17 ισχύει νέο ωρολόγιο πρόγραμμα για όλα τα δημοτικά της χώρας. Υπάρχει ένας ενιαίος τύπος δημοτικού σχολείου, όπου η Πληροφορική (Τ.Π.Ε.) διδάσκεται για μία ώρα την εβδομάδα σε όλες τις τάξεις και επίσης στο ολοήμερο πρόγραμμα. Δείτε το αντίστοιχο ΦΕΚ 1324/τ.Β'/11-05-2016

Στο τυπικό πρόγραμμα των δημοτικών σχολείων δεν προβλέπονται μαθήματα πληροφορικής.

Η πληροφορική άρχισε να διδάσκεται από το 2003 μέσα από το μάθημα Νέες Τεχνολογίες στην Εκπαίδευση του ολοήμερου δημοτικού σχολείου, για το οποίο προβλέπονται δύο (2) ώρες για την Α' - Β' τάξη, δύο (2) ώρες για την Γ' τάξη και δύο (2) ώρες για τις Δ' -  Ε' - ΣΤ' τάξεις (ΦΕΚ 1325/τ.Β'/16-09-2003).

Από  το 2011 υπάρχουν πιλοτικά ολοήμερα δημοτικά με Ενιαίο Αναμορφωμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (Ε.Α.Ε.Π.), στα οποία υπάρχει το μάθημα Τ.Π.Ε. (Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας) για μία (1) ώρα στην Α',  μία (1) ώρα στην Β' τάξη, και από δύο (2) ώρες στις υπόλοιπες τάξεις (δημοσιεύτηκε με ΑΔΑ 4ΑΣΡ9-ΗΗΝ).