Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 1979

ΕΤΟΣ 1979

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ κυρός Παύλος. (+ 21-01-1979).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ευγένιος Παύλοβιτς Γκολύσεφ γεννήθηκε στις 6 Σεπτεμβρίου 1914 στο Αικατερινοσλάβ. Στις 16 Μαρτίου 1937 εκάρη μοναχός. Στις 19 Μαρτίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 2 Ιουνίου 1938 Πρεσβύτερος. Το 1939 αποφοίτησε από το Ορθόδοξο Θεολογικό Ινστιτούτο των Παρισίων. Τον Νοέμβριο του 1947 επέστρεψε στην Ρωσία και εντάχθηκε στην αδελφότητα της Λαύρας της Αγίας Τριάδος Σεργιέβου Ποσάντ. Τον Σεπτέμβριο του 1950 διορίστηκε καθηγητής στο Θεολογικό Σεμινάριο της Οδησσού. Από τον Σεπτέμβριο του 1952 μέχρι τον Οκτώβριο του 1953 υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Πσκώβου. Τον Οκτώβριο του 1953 διορίστηκε καθηγητής στο Θεολογικό Σεμινάριο του Λένινγκραδ. Από τον Νοέμβριο του 1954 μέχρι το 1957 υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Σταυρουπόλεως και Μπακού. Στις 7 Ιουλίου 1957 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μολοτώβου και Σολικάμσκ. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας Νικόλαος, συμπαραστατούμενος από τον Επίσκοπο Λαπωνίας Παύλο; (της Αυτόνομης Εκκλησίας της Φινλανδίας) και τον Επίσκοπο Τσκαλώβου και Μπουζουλούκου Μιχαήλ. Στις 15 Σεπτεμβρίου 1960 εξελέγη Επίσκοπος Αστραχανίου και Ενοταέβου. Στις 25 Φεβρουαρίου 1964 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 23 Ιουνίου 1964 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης και στις 2 Φεβρουαρίου 1972 Αρχιεπίσκοπος Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ. Το 1971 ο Αρχιεπίσκοπος Παύλος είχε απευθυνθεί στον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Ποιμένα και είχε ζητήσει την αναθεώρηση του καθεστώτος διοικήσεως των ενοριών. Αυτή η έκκληση είχε πιθανότατα ως αποτέλεσμα την μετάθεσή του στην Επισκοπή Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ για την οποία ο Αρχιεπίσκοπος Παύλος διαμαρτυρήθηκε εντονότατα. Κατόπιν τούτου στις 11 Οκτωβρίου 1972 κηρύχθηκε έκπτωτος από τον θρόνο της Επισκοπής Βόλογδα για την ανάξια συμπεριφορά του προς την Εκκλησία, σύμφωνα με την απόφαση της Ιεράς Συνόδου του Πατριαρχείου Ρωσίας και συνταξιοδοτήθηκε. Ο Αρχιεπίσκοπος Παύλος διέμενε έκτοτε εφησυχάζων στο Κισλοβόντσκ (Kislovodsk) του Νομού Σταυρουπόλεως, όπου είχε υπηρετήσει ως Εφημέριος. Από εκεί έγραψε στον Πατριάρχη Ποιμένα και του ζήτησε να τον επαναφέρει στον θρόνο του χωρίς όμως καμιά ανταπόκριση. Τον Οκτώβριο του 1975 αναχώρησε για την Γαλλία, όπου ζούσε ο αδελφός του. Εκοιμήθη στις 21 Ιανουαρίου 1979. Η κηδεία του έγινε στις Βρυξέλλες στις 23 Ιανουαρίου 1979 και ο ενταφιασμός στο Παρίσι.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πατάρων κυρός Στέφανος. (+ 29-01-1979).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Δαφνουσίας κυρός Γρηγόριος. (+ 16-02-1979).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Βατούμης και Σεμοκμέδης κυρός Ρωμανός. (+ 25-03-1979).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

    Ο κατά κόσμον Γρηγόριος Πετριασβίλι γεννήθηκε την 1 Οκτωβρίου 1887. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 6 Μαρτίου 1949 από τον Πατριάρχη Γεωργίας Καλλίστρατο και Πρεσβύτερος στις 13 Μαρτίου 1949. Στις 21 Φεβρουαρίου 1965 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Σουχούμης και Αβχαζίας. Το 1967 εξελέγη Επίσκοπος Αλαβέρδης και τοποτηρητής της Επισκοπής Μπόδβης. Στις 28 Αυγούστου 1971 εξελέγη Επίσκοπος Κουταΐδος Γαενάτης. Στις 8 Απριλίου 1972 προήχθη σε Μητροπολίτη. Το 1974 εξελέγη Μητροπολίτης Βατούμης και Σεμοκμέδης και τοποτηρητής της Επισκοπής Τσκονδίδης. Την 1 Ιανουαρίου 1978 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 25 Μαρτίου 1979.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Κρουτίτσης και Κολόμνας κυρός Σεραφείμ. (+ 22-04-1979).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Μυρόνοβιτς Νικήτιν γεννήθηκε στις 2 Ιουλίου 1905 στην Αγία Πετρούπολη. Τον Νοέμβριο του 1951 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ Γρηγόριο και σύντομα Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Λένινγκραδ. Το 1958 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Στις 20 Ιουνίου 1962 εκάρη μοναχός και την 1 Ιουλίου του ίδιου έτους έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 8 Ιουλίου 1962 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κούρσκ και Μπελγορόδου. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Λαδόγκας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Νικόδημο, τον Αρχιεπίσκοπο Μοζάισκ Λεωνίδα, τον Επίσκοπο Δημητρώβου Κυπριανό και τον Επίσκοπο Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο. Από τις 8 μέχρι τις 27 Φεβρουαρίου 1968 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Βορονέζ και Λίπετσκ. Στις 25 Φεβρουαρίου 1968 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 25 Ιουνίου 1971 προήχθη σε Μητροπολίτη και εξελέγη Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας. Στις 11 Ιουνίου 1977 παραιτήθηκε της ενεργού υπηρεσίας για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στις 22 Απριλίου 1979.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χίου, Ψαρών και Οινουσσών κυρός Νικηφόρος. (+ 15-05-1979).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ζήλων κυρός Αλέξανδρος. (+ 18-05-1979).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Θεσσαλονίκης κυρός Παντελεήμων. (+ 14-06-1979).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης Αντιοχείας και πάσης Ανατολής κυρός Ηλίας. (+ 21-06-1979).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο Ηλίας Μουαβάτου γεννήθηκε στο Λίβανο το 1912. Χειροτονήθηκε Διάκονος το 1932. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1939. Το 1950 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Βερροίας και Αλεξανδρέττας. Στις 25 Σεπτεμβρίου 1970 εξελέγη Πατριάρχης Αντιοχείας. Εκοιμήθη στη Δαμασκό στις 21 Ιουνίου 1979.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μιχαλόβτσι κυρός Κύριλλος. (+ 25-07-1979).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κώου κυρός Ναθαναήλ. (+ 14-08-1979).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πριγκηποννήσων κυρός Αγάπιος. (+ 29-08-1979).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Θυατείρων και Μεγάλης Βρετανίας κυρός Αθηναγόρας. (+ 09-09-1979).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Καλούγας και Μπορώβου κυρός Δονάτος. (+ 27-10-1979).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Δημήτριος Θεοδώροβιτς Σεχεγκόλεφ γεννήθηκε στις 2 Ιουνίου 1899 στην Ρίγα της Λετονίας. Στις 28 Μαρτίου 1926 εκάρη μοναχός και στις 5 Απριλίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Μούρομ Ευγένιο. Στις 23 Απριλίου 1928 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Μόσχας. Στις 14 Ιουνίου 1956 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπίισκ, Βικάριος της Επισκοπής Νέας Σιβηρίας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Ορέλ και Μπριάνσκ Ιερώνυμο, Τασκένδης και Μέσης Ασίας Ερμογένη και Κουϊμπισέβου και Συζράν Μητροφάνη. Στις 14 Μαρτίου 1957 εξελέγη Επίσκοπος Σβερδλόβου και Κουργάν και στις 8 Αυγούστου του ίδιου έτους Επίσκοπος Βελίκε Λούκι και Τοροπέτς. Στις 26 Δεκεμβρίου 1957 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βάλτας (Μπάλτας), Βικάριος της Επισκοπής Χερσώνος και Οδησσού. Στις 8 Σεπτεμβρίου 1958 εξελέγη Επίσκοπος Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης. Στις 5 Μαΐου 1961 εξελέγη Επίσκοπος Κοστρομά και Γκάλιτς και στις 5 Ιουλίου του ίδιου έτους αποσύρθηκε από την ενεργό υπηρεσία. Στις 25 Νοεμβρίου 1965 εξελέγη Επίσκοπος Καλούγας και Μπορώβου. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1971 προήχθη στο βαθμό του Αρχιεπισκόπου. Στις 17 Απριλίου 1975 παραιτήθηκε και έκτοτε έζησε εφησυχάζων στη Μόσχα. Εκοιμήθη στις 27 Οκτωβρίου 1979.

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Λότζ και Πόζναν κυρός Γεώργιος. (+ 16-11-1979).
(Εκκλησία της Πολωνίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξιος Βασίλιεβιτς Κορένιστωφ γεννήθηκε στις 14 Μαρτίου 1900 (κατά την Θ.Η.Ε. το 1902) στην Πετρούπολη. Στις 23 Αυγούστου 1924 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Ποτσαέβου από τον Επίσκοπο Πολεσίας και Πίνσκ Αλέξιο. Στις 24 Αυγούστου 1924 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 29 Αυγούστου 1924 Πρεσβύτερος. Στη συνέχεια σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική σχολή της Βαρσοβίας. Το 1938 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 8 Ιουνίου 1942 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπρέστ, Βικάριος της Επισκοπής Πολεσίας. Το 1944 εγκαταστάθηκε στη Βαρσοβία και το 1947 στο Λότζ. Στις 27 Μαΐου 1947 εξελέγη Επίσκοπος Λότζ και το 1951 ονομάστηκε Επίσκοπος Λότζ και Πόζναν. Στις 9 Απριλίου 1958 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Διετέλεσε τοποτηρητής της Μητροπόλεως Βαρσοβίας από το 1962 μέχρι το 1965 και από το 1969 μέχρι το 1970. Εκοιμήθη στις 16 Νοεμβρίου 1979.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κυθήρων κυρός Ιερόθεος. (+ 24-11-1979).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Βανάτου κυρός Βησσαρίων. (+ 01-12-1979).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο Βησσαρίων Κώστιτς γεννήθηκε στην Τιμισοάρα της Ρουμανίας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1939. Στις 29 Ιουνίου 1947 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τοπλικίου και το 1950 εξελέγη Επίσκοπος Βανάτου. Εκοιμήθη την 1 Δεκεμβρίου 1979.

 

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λαοδικείας κυρός Μάξιμος. (+ 10-12-1979).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.