Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 2012

ΕΤΟΣ 2012

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νύσσης κυρός Ελευθέριος. (+ 06-01-2012).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Νικοπόλεως κυρός Πέτρος. (+ 31-01-2012).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Πέτρος Καρατρούπκος γεννήθηκε στην Νάουσα της Ημαθίας το 1929. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης από την οποία αποφοίτησε το 1966. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1953 και Πρεσβύτερος το 1960. Υπηρέτησε ως Αρχιδιάκονος της Μητροπόλεως Ιωαννίνων. Ως Πρεσβύτερος υπηρέτησε στη Μητρόπολη Βερροίας, στην Αρχιεπισκοπή Αμερικής, στη Μητρόπολη Τορόντου και στη Μητρόπολη Καρθαγένης ως Πρωτοσύγκελος της τελευταίας. Στις 25 Φεβρουαρίου 2001 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ζάμπιας. Στις 14 Μαρτίου 2003 παραιτήθηκε. Την ίδια ημέρα εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Νικοπόλεως. Εκοιμήθη στη Νάουσα στις 31 Ιανουαρίου 2012.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Γομέλ και Ζλόμπιν κυρός Αρίσταρχος. (+ 22-04-2012).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ανδρέας Ευδοκίμοβιτς Στάνκεβιτς γεννήθηκε στην Οσόβετσκα της Επαρχίας Μπούντα του Νομού Γομέλ της Λευκορωσίας στις 9 Ιουλίου 1941. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1973. Στις 11 Ιουνίου 1970 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1971 και Πρεσβύτερος στις 5 Σεπτεμβρίου 1977 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Ποιμένα. Το 1978 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 29 Ιουλίου 1990 χειροτονήθηκε στο Μοναστήρι του Ζιροβίτσι στη Λευκορωσία Επίσκοπος Γομέλ και Μοζύρ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Μίνσκ και Γροδνό Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Μογιλιέβου και Μοστισλάβου Μάξιμο και τους Επισκόπους Μπρέστ και Κόμπριν Κωνσταντίνο, Πόλοτσκ και Βίτεμπσκ Δημήτριο και Πίνσκ και Λουνινέτς Στέφανο. Στις 11 Ιουνίου 1992 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Τουρώβου και Μοζύρ άρχισε να τιτλοφορείται "Γομέλ και Ζλόμπιν". Στις 25 Φεβρουαρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 22 Απριλίου 2012 συνεπεία καρδιακής προσβολής.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ειρηνουπόλεως κυρός Κωνσταντίνος. (+ 21-05-2012).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νικοπόλεως και Πρεβέζης κυρός Μελέτιος. (+ 21-06-2012).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σκυθουπόλεως κυρός Ιάκωβος. (+ 02-08-2012).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

    Ο κατά κόσμον Γεώργιος Καπενεκάς γεννήθηκε στους Μυτιληνούς της Σάμου το 1921. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1943 και Πρεσβύτερος το 1954. Από το 1954 μέχρι το 1970 και από το 1983 μέχρι το 1990 διετέλεσε Διευθυντής του περιοδικού "Νέα Σιών". Το 1970 διορίστηκε Πατριαρχικός Επίτροπος Άκρης (Μητρόπολη Πτολεμαΐδος), θέση στην οποία παρέμεινε επί δεκαετία. Στις 5 Μαρτίου 1972 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Διοκαισαρείας. Στις 11 Νοεμβρίου 1991 προήχθη σε Μητροπολίτη. Το 2003 εξελέγη Μητροπολίτης Σκυθουπόλεως. Εκοιμήθη στις 2 Αυγούστου 2012.

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Πρέσοβ κυρός Ιωάννης. (+ 02-08-2012).
(Εκκλησία της Τσεχίας και Σλοβακίας).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Καβάσων κυρός Φιλήμων. (+ 03-08-2012).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο Φιλήμων Αγγελόπουλος-Αγιαννανίτης γεννήθηκε στην Λυών της Γαλλίας στις 30 Σεπτεμβρίου 1934. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης το 1964. Το 1955 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Πεντέλης. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Μαρτίου 1959 από τον Μητροπολίτη Αιτωλίας Ιερόθεο και Πρεσβύτερος στις 25 Δεκεμβρίου 1960 από τον Μητροπολίτη Άρτης Ιγνάτιο. Από το 1964 μέχρι το 1979 υπηρέτησε ως Εφημέριος των Ιερών Ναών Αγ. Νικολάου Ιβραημίας, Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Πορτ-Σαϊδ, Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Αλεξανδρείας και ως Ηγούμενος της Ιεράς Πατριαρχικής Μονής Οσίου Σάββα Αλεξανδρείας. Στις 2 Δεκεμβρίου 1979 στον Ιερό Ναό Οσίου Σάββα Αλεξανδρείας χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κανώπου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Πηλουσίου Βαρνάβας, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Ιωαννουπόλεως Παύλο και Ειρηνουπόλεως Φρουμέντιο. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Παλαιού Καΐρου και Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Καρθαγένης από το 1987 μέχρι το 1990. Στις 13 Ιανουαρίου 1998 προήχθη σε τιτουλάριο Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο. Στις 23 Νοεμβρίου 1999 εξελέγη Μητροπολίτης Νταρ ες Σαλαάμ (Ειρηνουπόλεως). Στις 4 Νοεμβρίου 2000 παραιτήθηκε. Στις 14 Μαρτίου 2003 εξελέγη τιτουλάριος Μητροπολίτης Καβάσων. Εκοιμήθη στις 3 Αυγούστου 2012.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ρουστάβης και Μαρνεούλης κυρός Αθανάσιος. (+ 09-08-2012).
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Αντζόρι Καχιασβίλι γεννήθηκε στην Καρντανάκη της Επαρχίας Γκουρτζαάνης στις 4 Φεβρουαρίου 1936. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1967. Στις 15 Δεκεμβρίου 1978 εκάρη μοναχός. Στις 17 Δεκεμβρίου 1978 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Δεκεμβρίου 1978 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπόδβης. Την 1 Ιουνίου 1982 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και το 1989 σε Μητροπολίτη. Στις 12 Μαΐου 1992 εξελέγη Μητροπολίτης Αλαβέρδης. Την 1 Σεπτεμβρίου 1993 εξελέγη για δεύτερη φορά Μητροπολίτης Μπόδβης. Στις 21 Οκτωβρίου 1996 εξελέγη Μητροπολίτης Ρουστάβης. Στις 7 Μαΐου 2010 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 9 Αυγούστου 2012.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λεοντοπόλεως κυρός Διονύσιος. (+ 30-08-2012).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Ιωάννης Χατζηβασιλείου γεννήθηκε στην Αλεξάνδρεια το 1929. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή της Χάλκης από την οποία αποφοίτησε το 1955. Στη συνέχεια παρακολούθησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Παρίσι και στη Γενεύη (1955-1961). Διάκονος χειροτονήθηκε στον Πατριαρχικό Ναό του Οσίου Σάββα Αλεξανδρείας στις 26 Μαρτίου 1950 από τον Επίσκοπο Μαρεώτιδος Αθανάσιο και Πρεσβύτερος στον Ιερό Ναό Αγίας Τριάδος Χάλκης στις 28 Νοεμβρίου 1954 από τον Μητροπολίτη Ικονίου Ιάκωβο. Διετέλεσε Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας (1959-1968). Στις 24 Νοεμβρίου 1968 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ηλιουπόλεως και τοποθετήθηκε Πατριαρχικός Επίτροπος Καΐρου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Καρθαγένης Παρθένιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κεντρώας Αφρικής Κυπριανό και Άκκρας Ευστάθιο. Στις 15 Ιουνίου 1974 εξελέγη Μητροπολίτης Μέμφιδος. Στις 26 Απριλίου 1988 εξελέγη Μητροπολίτης Νουβίας. Επί των ημερών του η Μητρόπολη Νουβίας μετωνομάστηκε σε "Χαρτούμ και παντός Σουδάν". Στις 12 Μαρτίου 1997 εξελέγη Μητροπολίτης Λεοντοπόλεως. Διετέλεσε Γενικός Πατριαρχικός Επίτροπος (2004-2010) του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας και Διευθυντής του Περιοδικού "Πάνταινος" (2004-2012). Εκοιμήθη στις 30 Αυγούστου 2012.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου κυρός Νικόδημος. (+ 16-09-2012).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καισαρείας κυρός Βασίλειος. (+ 03-10-2012).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

    Ο κατά κόσμον Χρήστος Μπλάτσος γεννήθηκε στο Άργος το 1923. Το 1939 μετέβη στα Ιεροσόλυμα. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 11 Ιουλίου 1946 από τον Αρχιεπίσκοπο Νεαπόλεως Παντελεήμονα και Πρεσβύτερος στις 23 Ιανουαρίου 1954 από τον Αρχιεπίσκοπο Σεβαστείας Αθηναγόρα. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1950. Διετέλεσε Διευθυντής του περιοδικού "Νέα Σιών", Γραμματέας και από τις 8 Ιουνίου 1956 Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου. Στις 26 Αυγούστου 1962 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Ιορδάνου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων Βενέδικτος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Θαβωρίου Βησσαρίωνα, Φιλαδελφείας Επιφάνιο, Γάζης Στέφανο και τον Μητροπολίτη Δράμας Φίλιππο. Παρέμεινε στη θέση του Αρχιγραμματέα μέχρι το 1981. Στις 20 Αυγούστου 1975 εξελέγη Μητροπολίτης Καισαρείας. Εκοιμήθη στις 3 Οκτωβρίου 2012.

 

 


Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης Σόφιας και πάσης Βουλγαρίας κυρός Μάξιμος. (+ 06-11-2012).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Μαρίνος Ναϊντένωφ Μινκώφ γεννήθηκε στο χωριό Όρεσακ της Επαρχίας Απρίλτσι του Νομού Φιλιππουπόλεως της Βουλγαρίας στις 29 Οκτωβρίου 1914. Στις 13 Δεκεμβρίου 1941 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Δεκεμβρίου 1941 από τον Μητροπολίτη Βράτζης Παΐσιο και Πρεσβύτερος στις 14 Μαΐου 1944 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Στις 12 Ιουλίου 1947 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον Μητροπολίτη Δοροστόλου Μιχαήλ. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Δοροστόλου από το 1947 μέχρι το 1950. Από το 1950 μέχρι το 1955 υπηρέτησε ως Προϊστάμενος του Μετοχίου του Πατριαρχείου Βουλγαρίας στη Μόσχα. Στη συνέχεια υπηρέτησε ως Γραμματέας της Ιεράς Συνόδου (1955-1960). Στις 30 Δεκεμβρίου 1956 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βρανίτσης. Στις 30 Οκτωβρίου 1960 εξελέγη από την Κληρικολαϊκή  Συνέλευση της Μητροπόλεως Λοβτσού Μητροπολίτης Λοβτσού. Η εκλογή επικυρώθηκε από την Ιερά Σύνοδο στις 20 Νοεμβρίου 1960. Διετέλεσε Τοποτηρητής του Πατριαρχικού Θρόνου από τον Μάρτιο μέχρι τον Ιούλιο του 1971. Στις 4 Ιουλίου 1971 εξελέγη Μητροπολίτης Σόφιας και Πατριάρχης Βουλγαρίας. Εκοιμήθη στις 6 Νοεμβρίου 2012.

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μαρωνείας και Κομοτηνής κυρός Δαμασκηνός. (+ 06-11-2012).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ναυκράτιδος κυρός Κύριλλος. (+ 18-11-2012).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο Κύριλλος Οικονομόπουλος γεννήθηκε στην Πάφο το 1930. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1965. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1949 και Πρεσβύτερος το 1965. Στις 11 Μαρτίου 2001 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Ζιμπάμπουε. Το 2002 παραιτήθηκε. Στις 14 Μαρτίου 2003 εξελέγη τιτουλάριος Μητροπολίτης Ναυκράτιδος. Εκοιμήθη στις 18 Νοεμβρίου 2012.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αμορίου κυρός Ιωάννης. (+ 01-12-2012).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης της Μεγάλης Θεουπόλεως Αντιοχείας, Συρίας, Αραβίας, Κιλικίας, Ιβηρίας και Μεσοποταμίας και πάσης Ανατολής κυρός Ιγνάτιος (+ 05-12-2012).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

    Ο κατά κόσμον Χαμπίμπ (Αγάπιπος) Χαζίμ γεννήθηκε στο χωριό Μουχάρντεχ κοντά στην πόλη Χάμα της Συρίας την 1 Απριλίου 1920. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1941 και Πρεσβύτερος το 1945. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αγίου Σεργίου στο Παρίσι. Διετέλεσε Διευθυντής της Μπελεμεντίου Ακαδημίας του Λιβάνου από το 1961 μέχρι το 1966. Στις 18 Φεβρουαρίου 1962 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Παλμύρας. Στις 5 Αυγούστου 1966 εξελέγη Μητροπολίτης Λαοδικείας. Στις 2 Ιουλίου 1979 εξελέγη Πατριάρχης Αντιοχείας. Εκοιμήθη στις 5 Δεκεμβρίου 2012.

 

 

 

 


Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Ζίτσης κυρός Χρυσόστομος. (+ 18-12-2012).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

    Ο κατά κόσμον Γιόβαν Στόλιτς γεννήθηκε στην Ρούμα της Βοϊβοντίνας της Σερβίας στις 20 Ιουνίου 1939. Στις 8 Νοεμβρίου 1961 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ντετσάνης. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Νοεμβρίου 1961 και Πρεσβύτερος στις 4 Απριλίου 1962 από τον Επίσκοπο Ράσκας και Πριζρένης Παύλο. Από το 1965 μέχρι το 1976 διέμενε στην Ιερά Μονή Χιλανδαρίου Αγίου Όρους. Διετέλεσε δυο φορές Πρωτεπιστάτης του Αγίου Όρους. Στις 10 Ιουλίου 1988 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Δυτικής Αμερικής. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Ράσκας και Πριζρένης Παύλο, Ζίτσης Στέφανο και Σουμαδίας Σάββα. Το 1992 εξελέγη Επίσκοπος Βανάτου και στις 19 Μαΐου 2003 Επίσκοπος Ζίτσης. Εκοιμήθη στις 18 Δεκεμβρίου 2012.

 

 

 


Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης Χριστουπόλεως κυρός Πέτρος. (+ 26-12-2012).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 26 Απριλίου 2018.