Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2018

Ημερολόγιο συμβάντων

Θ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΓΕΩΡΓΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Μετσχέτης, Τιφλίδος και Αμπχαζίας, Μητροπολίτης Πιτυούντος και Καθολικός Πατριάρχης Γεωργίας κ. Ηλίας ο Β΄. 25-08-1963.

Έδρα Τιφλίδα.

α) Μητροπολίτες.

  1. Ο Μαγκλίσης και Τετριτσκαρόης Ανανίας. 15-03-1981.
    Έδρα Μαγκλίση.

  2. Ο Τσηλκάνης και Ντουσέτης Ζωσίμιος. 14-10-1983.
    Έδρα Τσηλκάνη.

  3. Ο Κουταΐδος Γαενάτης Καλλίστρατος. 25-12-1983.
    Έδρα Κουταΐση.

  4. Ο Τκιμπούλης και Τερτζόλας Γεώργιος. 14-10-1988.
    Έδρα Τκιμπούλη.

  5. Ο Ουρμπνίσης και Ρουΐσης Ιώβ. 17-05-1992.
    Έδρα Ρουΐση.

  6. Ο Σάτσχερε και Τσιατούρας Δανιήλ. 22-05-1992.
    Έδρα Τσιατούρα.

  7. Ο Αλαβέρδης Δαυΐδ. 24-05-1992.
    Έδρα Τελάβη.

  8. Ο Δυτικής Ευρώπης Αβραάμ. 25-12-1992.
    Έδρα Παρίσι.

  9. Ο Νεκρέσης Σέργιος. 27-12-1992.
    Έδρα Λαγκοδέχη.

  10. Ο Σεμοκμέδης Ιωσήφ. 07-04-1995.
    Έδρα Οζουργκέτη.

  11. Ο Νικόζης και Τσχινβάλης Ησαΐας. 10-04-1995.
    Έδρα Τσχινβάλη.

  12. Ο Φάσιδος και Χόμπης Γρηγόριος. 24-03-1996.
    Έδρα Πότη.

  13. Ο Αχαλκαλάκης και Κουμούρντο Νικόλαος. 29-03-1996.
    Έδρα Αχαλκαλάκη.

  14. Ο Αχαλτσίχης και Ταό-Κλαρέτης Θεόδωρος. 27-10-1996.
    Έδρα Αχαλτσίχη.

  15. Ο Χόνης και Σαμτρέντιας Σάββας. 04-11-1996.
    Έδρα Χόνη.

  16. Ο Βατούμης και Λαζέτης Δημήτριος. 08-11-1996.
    Έδρα Βατούμη.

  17. Ο Βάνης και Βαγδάτης Αντώνιος. 10-11-1996.
    Έδρα Βάνη.

  18. Ο Ζουγκδίδης και Τσαΐσης Γεράσιμος. 11-10-1998.
    Έδρα Ζουγκδίδη.

  19. Ο Γκόρης και Ατένης Ανδρέας. 18-10-1998.
    Έδρα Γκόρη.

  20. Ο Τσκονδίδης Πέτρος. 20-10-2002.
    Έδρα Μαρτβίλη.

  21. Ο Τσαγέρης και Λεντέχης Στέφανος. 27-10-2002.
    Έδρα Τσαγέρη.

  22. Ο Μέστιας και Άνω Σβανετίας Ιλαρίων. 03-11-2002.
    Έδρα Μέστια.

  23. Ο Σενάκης και Τσκορότσκου Σίω. 07-09-2003.
    Έδρα Σενάκη.

  24. Ο Ρουστάβης Ιωάννης. 14-09-2008.
    Έδρα Ρουστάβη.

β) Αρχιεπίσκοποι.

  1. Ο Γκουρτζαάνης και Βελιστσίχης Ευθύμιος. 24-08-2003.
    Έδρα Γκουρτζαάνη.

  2. Ο Σαγκαρέτζο και Νινοτσμίνδης Λουκάς. 28-08-2003.
    Έδρα Σαγκαρέτζο.

  3. Ο Ντμανίσης και Αγαράκ Τασίρ Ζήνων. 30-08-2003.
    Έδρα Ντμανίση.

  4. Ο Στεπαντσμίνδης και Χέβης Ιεγουδιήλ. 02-09-2003.
    Έδρα Καζμπέγκη.

  5. Ο Μπολνίσης Εφραίμ. 31-12-2006.
    Έδρα Μπολνίση.

  6. Ο Σχάλτας Σπυρίδων. 24-12-2007.
    Έδρα Κέντα.

γ) Επίσκοποι.

  1. Ο Μαργβέτης και Ουμπίσης Μελχισεδέκ. 03-05-2009.
    Έδρα Ζεσταφόνη.

  2. Ο Μπόδβης Ιάκωβος. 07-05-2010.
    Έδρα Σιγκνάγκη.

  3. Ο Τιανέτης, Ψάβης και Χεβσουρέτης Μιχαήλ. 20-10-2013.
    Έδρα Τιανέτη.

  4. Ο Κογαμπούντης Δημήτριος. 27-10-2013.
    Έδρα Ντεντοπλίτσκαρο.

  5. Ο Σαμταβίσης και Κάσπης Δαμιανός. 03-11-2013.
    Έδρα Κάσπη.

  6. Ο Σουράμης και Χασούρης Συμεών. 10-11-2013.
    Έδρα Χασούρη.

  7. Ο Μαρνεούλης και Χοτζόρνης Γεώργιος. 23-11-2013.
    Έδρα Μαρνεούλη.

  8. Ο Μαρτκόπης και Γκαρνταμπάνης Ιωάννης. 01-12-2013.
    Έδρα Μαρτκόπη.

  9. Ο Αγαράκ Τσάλκης Γρηγόριος. 04-12-2013.
    Έδρα Τσάλκα.

  10. Ο Μπορτζόμης και Μπακουριάνης Λάζαρος. 11-06-2014.
    Έδρα Μπορτζόμη.

  11. Ο Βελγίου και Ολλανδίας Δωρόθεος. 15-06-2014.
    Έδρα Βρυξέλλες.

  12. Ο Βορείου Αμερικής και Καναδά Σάββας. 22-06-2014.
    Έδρα Άσλεϋ, Γουΐλκς Μπάρεϋ Πενσυλβανίας.

  13. Ο Νικορτσμίνδης Βαχτάνγκι. 01-06-2015.
    Έδρα Νικορτσμίνδα.

  14. Ο Μεγάλης Βρετανίας και Ιρλανδίας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Ντμανίσης Ζήνων.
    Έδρα Λονδίνο.

  15. Ο Αυστραλίας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Σενάκης Σίω.
    Έδρα

  16. Ο Νοτίου Αμερικής (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Αχαλκαλάκης Νικόλαος.
    Έδρα

  17. Ο Αυστρίας και Γερμανίας (χηρεύει).
    Έδρα Μόναχο.

  18. Ο Χερέτης και Κουρμούχης (χηρεύει).
    Έδρα Κάχη Αζερμπαϊτζάν.

δ) Τιτουλάριοι Αρχιερείς εν τιμητική ενεργεία.

Μητροπολίτης

  1. Ο Τσουρτάβης Βαχτάνγκι. 02-08-1982.

Αρχιεπίσκοπος

  1. Ο Αντίσης Δαυΐδ. 14-10-1998.

ε) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Μπορτζόμης και Μπακουριάνης Σεραφείμ. 14-04-1995.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 10 Σεπτεμβρίου 2018.