ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΑΚΚΡΑΣ

   Άκκρα: (Accra). Πρωτεύουσα της Γκάνας. Η πόλη είναι χτισμένη στα παράλια του Ατλαντικού Ωκεανού στον κόλπο της Γουϊνέας. Υπήρξε πρωτεύουσα της Βρετανικής αποικίας της Χρυσής Ακτής (1877-1957), η οποία το 1957 αποτέλεσε το νεοσύστατο κράτος της Γκάνας. Η πόλη χτίστηκε τον 17ο αιώνα. Στα μέσα του 17ου αιώνα ανήκε στους Δανούς, οι οποίοι το 1877 την πούλησαν στους Άγγλους. Το 1957 έγινε πρωτεύουσα του ανεξάρτητου κράτους της Γκάνας. Πληθυσμός (το 2013): 2.291.352 κάτοικοι.

    Άκκρας Μητρόπολη: Στη συνεδρίαση της Ιεράς Συνόδου του Πατριαρχείου Αλεξανδρείας στις 28 Νοεμβρίου 1958 αποφασίστηκε η ίδρυση της Μητροπόλεως Άκκρας και Δυτικής Αφρικής. Στις 23 Ιανουαρίου 1959 εκδόθηκε και ο σχετικός Πατριαρχικός και Συνοδικός Τόμος. Πρώτος Μητροπολίτης εξελέγη στις 28 Νοεμβρίου 1958 ο Ευστάθιος Ευσταθίου, ο οποίος χειροτονήθηκε στις 25 Ιανουαρίου 1959. Η νέα Μητρόπολη περιέλαβε στη δικαιοδοσία της όλα τα κράτη της Δυτικής Αφρικής. Άγνωστο παραμένει πότε ακριβώς η έδρα της Μητροπόλεως μεταφέρθηκε από την Άκκρα της Γκάνας στο Γιαουντέ του Καμερούν. Πάντως παρά τη μεταφορά της έδρας η Μητρόπολη συνέχισε να φέρει τον τίτλο "Άκκρας" μέχρι το 1994.
    Στις 28 Νοεμβρίου 1994 και επισήμως η Μητρόπολη Άκκρας μετωνομάστηκε σε Μητρόπολη Καμερούν, διατηρώντας στη δικαιοδοσία της τα ίδια εδάφη με τη Μητρόπολη Άκκρας, δηλαδή τα κράτη Καμερούν, Σενεγάλη, Γκάμπια, Γουϊνέα, Γουϊνέα Μπισσάου, Σιέρα Λεόνε, Λιβερία, Ακτή Ελεφαντοστού, Μάλι, Τσαντ, Μπουρκίνα Φάσο, Γκάνα, Τόγκο, Μπενίν, Νίγηρας, Νιγηρία, Κεντροαφρικανική Δημοκρατία και Ισημερινή Γουϊνέα, καθώς και τα νησιά του Πράσινου Ακρωτηρίου και Σάο Τόμε και Πρίγκηπος.
    Στις 23 Σεπτεμβρίου 1997 αναδιοργανώθηκε η Ιεραποστολή στη Δυτική Αφρική με την ίδρυση δύο νέων Επισκοπών, οι οποίες αποσπάστηκαν από τη Μητρόπολη Καμερούν. Οι Επισκοπές αυτές ήταν της Γκάνας και της Νιγηρίας. Αναβίωσε έτσι η παλιά Μητρόπολη Άκκρας ως Επισκοπή Γκάνας και με δικαιοδοσία μικρότερη από αυτήν του 1958. Η νέα Επισκοπή περιέλαβε στη δικαιοδοσία της τα κράτη Γκάνα, Ακτή Ελεφαντοστού, Μπουρκίνα Φάσο, Μάλι, Λιβερία, Σιέρα Λεόνε, Γουϊνέα, Γουϊνέα Μπισσάου, Γκάμπια, Σενεγάλη καθώς και τα νησιά του Πράσινου Ακρωτηρίου. Η Επισκοπή Γκάνας παρέμενε εν χηρεία μέχρι το 1999.
    Στις 6 Οκτωβρίου 2009 η Επισκοπή Γκάνας προήχθη σε Μητρόπολη με τον τίτλο "Άκκρας" τον ίδιο δηλαδή που είχε κατά την πρώτη ίδρυσή της το 1958.
    Στις 7 Οκτωβρίου 2010 ιδρύθηκε η Επισκοπή Σιέρα Λεόνε (η οποία αργότερα ανυψώθηκε σε Μητρόπολη με τον τίτλο "Γουϊνέας"). Η νέα Επισκοπή προήλθε από τη Μητρόπολη Άκκρας. Στη δικαιοδοσία της Μητροπόλεως Άκκρας παρέμειναν τα κράτη Γκάνα, Ακτή Ελεφαντοστού, Μπουρκίνα Φάσο και Μάλι.

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

Α. Μητροπολίτες Άκκρας (1958-1997)

Ευστάθιος Ευσταθίου 25 Ιανουαρίου 1959-1976 Πρεσβύτερος Εις Πενταπόλεως 1910-1982
Ειρηναίος Ταλαμπέκος 26 Νοεμβρίου 1976-14 Ιουνίου 1990 Από Νικοπόλεως Εις Καρθαγένης 1934-2004
Πέτρος Παπαπέτρου 14 Ιουνίου 1990-28 Νοεμβρίου 1994 Από Βαβυλώνος Εις Καμερούν 1949-2004

Για την περίοδο 1994-1997 βλέπε Μητρόπολη Καμερούν.

         

Β. Επίσκοποι Γκάνας (1999-2009)

Παντελεήμων Λαμπαδάριος 30 Νοεμβρίου 1999-27 Οκτωβρίου 2004 Πρεσβύτερος Εις Πηλουσίου γεν. 1955
Δαμασκηνός Παπανδρέου 30 Οκτωβρίου 2004-6 Οκτωβρίου 2009 Πρεσβύτερος Προαγωγή σε Μητροπολίτη γεν. 1957
         

Γ. Μητροπολίτες Άκκρας (2009-σήμερα)

Δαμασκηνός Παπανδρέου 6 Οκτωβρίου 2009-7 Οκτωβρίου 2010 Από Επίσκοπος Γκάνας Εις Ιωαννουπόλεως γεν. 1957
Γεώργιος Βλαδιμήρου 7 Οκτωβρίου 2010-21 Νοεμβρίου 2012 Από Ζιμπάμπουε Εις Γουϊνέας γεν. 1966
Σάββας Χειμωνέτος 21 Νοεμβρίου 2012-24 Νοεμβρίου 2015 Από Μπουρούντι Εις Νουβίας γεν. 1971
         
         

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.