Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΛΕΥΚΗΣ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Ακάκιος 1838 (Ιούνιος)-1847; Από Πρεσβύτερος Κοίμηση ;-1847;
Ιλαρίων Καρακάλας 31 Δεκεμβρίου 1851-16 Μαρτίου 1867 Από Πρεσβύτερος Εις Ξάνθης περ. 1817-1889
Αβέρκιος 26 Οκτωβρίου 1874-Ιανουάριος 1881 Από Πρεσβύτερος Εις Καλλιουπόλεως ;-1900
Λεόντιος Χουτουριώτης 16 Μαρτίου 1886-15 Φεβρουαρίου 1894 Από Πρεσβύτερος Εις Κολωνείας 1844-1926
Πολύκαρπος Βαρβάκης 6 Ιουνίου 1894-21 Οκτωβρίου 1900 Από Πρεσβύτερος Εις Ελασσώνος 1862-1945
Γερμανός Αναστασιάδης 2 Μαρτίου 1903-31 Ιουλίου 1908 Από Πρεσβύτερος Εις Στρωμνίτσης 1870-1941
Κωνσταντίνος Μιγγρέλης 16 Μαρτίου 1914-13 Οκτωβρίου 1922 Από Πρεσβύτερος Εις Ελευθερουπόλεως 1886-1963
Παγκράτιος Παραδείσης 4 Νοεμβρίου 1926-5 Οκτωβρίου 1943 Από Πρεσβύτερος Εις Γάνου 1870-1952
Μάρκος Λίπα 10 Σεπτεμβρίου 1950-11 Μαρτίου 1982 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1919-1982
Ευμένιος Ταμιωλάκης 15 Ιανουαρίου 1994-σήμερα Από Πρεσβύτερος   γεν. 1945
         

Αναθεώρηση: Σάββατο, 07 Ιανουαρίου 2023.