Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (ΝΕΕΣ ΧΩΡΕΣ)

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΕΩΣ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Μελέτιος 3 Φεβρουαρίου 1864-25 Νοεμβρίου 1867 Από π. Πολυανής Εις Πολυανής περ. 1805-1896
Νεόφυτος Παπακωνσταντίνου 18 Δεκεμβρίου 1867-19 Ιανουαρίου 1872 Από Πρεσβύτερος Εις Φιλιππουπόλεως 1832-1909
Αγαθάγγελος 12 Μαρτίου 1872-10 Ιουλίου 1875 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων ;-1899
Διονύσιος Καρδαράς 17 Ιουλίου 1875-2 Σεπτεμβρίου 1885 Από Ερυθρών Εις Ξάνθης 1817-1897
Μακάριος Αγαθόβουλος 16 Σεπτεμβρίου 1885-Ιούλιος 1888 Από π. Λέρνης Σχολάζων ;-1910
Διονύσιος Σταυρίδης 23 Οκτωβρίου 1888-3 Οκτωβρίου 1900 Από Πρεσβύτερος Εις Σηλυβρίας 1852-1913
Πανάρετος Πετρίδης 10 Οκτωβρίου 1900-14 Ιουλίου 1909 Από Στρωμνίτσης Εις Καλλιουπόλεως 1863-1922
Γερμανός Σακελλαρίδης 16 Ιουλίου 1909-6 Ιουλίου 1917 Από Πρεσπών Κοίμηση 1875-1917
Τοποτηρητής ο Νευροκοπίου Δαμασκηνός 1917-Αύγουστος 1921     1863-1928
Τοποτηρητής ο Ξάνθης Άνθιμος Αύγουστος 1921-1922     1865-1922
Κωνσταντίνος Μιγγρέλης 13 Οκτωβρίου 1922-9 Φεβρουαρίου 1924 Από Λεύκης Εις Σερρών 1886-1963
Αιμιλιανός Δάγγουλας 13 Μαρτίου 1924-9 Νοεμβρίου 1927 Από Γρεβενών Κοίμηση 1866-1927
Σωφρόνιος Σταμούλης 19 Νοεμβρίου 1927-4 Σεπτεμβρίου 1928 Από Βερροίας Στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ελλάδος 1875-1960
         
ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (Νέες Χώρες, Συνοδική Πράξη 1928)
Σωφρόνιος Σταμούλης 4 Σεπτεμβρίου 1928-1958 Από δικαιοδοσία Οικουμενικού Πατριαρχείου Σχολάζων 1875-1960
Αμβρόσιος Νικολάου 22 Σεπτεμβρίου 1958-27 Ιουλίου 1984 Από Χριστουπόλεως Κοίμηση 1917-1984
Ευδόκιμος Κοκκινάκης 6 Οκτωβρίου 1984-31 Αυγούστου 2003 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1923-2003
Χρυσόστομος Αβαγιανός 28 Απριλίου 2004-σήμερα Από Πρεσβύτερος   γεν. 1947
         

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 31 Αυγούστου 2022.