Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΓΑΝΟΥ ΚΑΙ ΧΩΡΑΣ

    Γάνος: (η Γάνος, ο Γάνος και αργότερα το Γάνος, τουρκ. Gaziköy). Πόλη της Ανατολικής Θράκης στις ακτές της Προποντίδας. Μαρτυρείται από τον 5ο αιώνα π.Χ. ως αποικία των Μεγαρέων. Σύμφωνα με την παράδοση οι Μεγαρείς είδαν από το πλοίο τους μια λάμψη στο βουνό γύρω από την πόλη. Κατέβηκαν τότε από το πλοίο και έχτισαν την πόλη, την οποία ονόμασαν Γάνο (=λάμψη). Πάνω από την πόλη βρίσκεται και το ομώνυμο όρος. Ανήκε στο Βασίλειο των Οδρυσών. Το 341 π.Χ. περιήλθε στην εξουσία του Φιλίππου Β΄ της Μακεδονίας. Στον "Συνέκδημο του Ιεροκλέους" (6ος μ.Χ. αιώνα) η πόλη αναφέρεται ως 7η μεταξύ των 14 πόλεων της Επαρχίας Θράκης Ευρώπης. Πριν την ανταλλαγή των πληθυσμών είχε περίπου 2.000 Έλληνες κατοίκους. Σήμερα είναι χωριό με 600 περίπου κατοίκους.

    Χώρα: (τουρκ. Hoşköy). Πολίχνη της Ανατολικής Θράκης στα παράλια της Προποντίδας. Πιθανότατα χτίστηκε κατά την ύστερη Βυζαντινή περίοδο από τον αυτοκράτορα Ιωάννη Γ΄ τον Βατάτζη (1222-1254 μ.Χ.). Πριν την ανταλλαγή των πληθυσμών αριθμούσε περίπου 4.500 κατοίκους. Σήμερα έχει περίπου 2.000 κατοίκους.

    Γάνου και Χώρας μητρόπολη: Η περιοχή της Γάνου υπάγονταν εκκλησιαστικώς μέχρι τον 14ο αιώνα στην Επισκοπή Πανίου της Μητροπόλεως Ηρακλείας. Το 1324 μ.Χ. αναφέρεται για πρώτη φορά ως Αρχιεπισκοπή. Την ίδια χρονιά δόθηκε στον Μητροπολίτη Πηγών και Παρίου και λίγο αργότερα στον Μητροπολίτη Κυζίκου. Από το 1347 αναφέρεται ως Μητρόπολη Γάνου και κατέχει την 48η θέση μεταξύ των Μητροπόλεων του Οικουμενικού Θρόνου. Αργότερα υποβιβάζεται στην 62η θέση ενώ τον 18ο αιώνα αναβιβάζεται στην 51η. Μέχρι τον 16ο αιώνα η Μητρόπολη τιτλοφορείται μόνο Γάνου. Από τον 16ο αιώνα και μετά τιτλοφορείται Γάνου και Χώρας και η έδρα της μεταφέρεται στη Χώρα.

    Στις αρχές του 20ου αιώνα η Μητρόπολη Γάνου και Χώρας περιλάμβανε τους κατωτέρω οικισμούς:
α) Χώρα (σημερινό Hoşköy)
β) Γάνος (σημερινό Gaziköy)
γ) Αυδήμι (σημερινό Uçmakdere)
δ) Μηλιό (σημερινό Güzelköy)
ε) Κερασιά (Kirazlı)
στ) Παλαμούτι (Palamut) από τη σημερινή Επαρχία Şarköy (Περιστάσεως)
ζ) Καστάμπολις (σημερινό Ormanlı)
η) Ιντζέ Κιοΐ (σημερινό Yenice)
θ) Ειρηνοχώρι (σημερινό Araphacı)
ι) Νεοχώρι (Yeniköy) από τη σημερινή Επαρχία Tekirdağ (Ραιδεστού)
ια) Σανδικλή ή Σεντούκι (σημερινό Esendik) από τη σημερινή Επαρχία Malkara (Μαλγάρων).

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

Ματθαίος Αριστάρχης 21 Μαΐου 1841-Δεκέμβριος 1845 Από Δημητριάδος Σχολάζων περ. 1800-1862
Κύριλλος 22 Δεκεμβρίου 1845-Αύγουστος 1848 Από Κορυτσάς Κοίμηση ;-1848
Κύριλλος Κυριακίδης 20 Αυγούστου 1848-15 Μαρτίου 1853 Από Σβορνικίου Εις Αδριανουπόλεως ;-1881
Χρύσανθος Κωνσταντίνου 1853 (15 Μαρτίου)-17 Απριλίου 1873 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων ;-1873
Γρηγόριος Μισλιάνος 17 Απριλίου 1873-Ιούλιος 1873 Από Κασσανδρείας Κοίμηση ;-1873
Τιμόθεος Λαμπρίδης 14 Ιουλίου 1873-14 Μαΐου 1875 Από Χαλεπίου Κοίμηση περ. 1825-1875
Παρθένιος Παπαφωτεινός 22 Μαΐου 1875-11 Φεβρουαρίου 1881 Από Πρεσβύτερος Εις Σωζοαγαθουπόλεως περ. 1837-1900
Βενέδικτος Αδαμαντίδης 11 Φεβρουαρίου 1881-17 Φεβρουαρίου 1886 Από Αγχιάλου Εις Πισιδίας περ. 1830-1906
Πολύκαρπος Κωνσταντινίδης 9 Μαρτίου 1886-1 Αυγούστου 1891 Από Πρεσβύτερος Εις Βάρνης περ. 1834-1906
Διονύσιος Καρδαράς 1 Αυγούστου 1891-10 Σεπτεμβρίου 1897 Από Ξάνθης Κοίμηση 1817-1897
Κωνσταντίνος Μικρούλης 27 Σεπτεμβρίου 1897-23 Μαΐου 1900 Από Παραμυθίας Εις Σωζοαγαθουπόλεως 1857-1939
Κωνσταντίνος Βαλιούλης 3 Ιουνίου 1900-3 Ιουνίου 1906 Από π. Μυριοφύτου Εις Πισιδίας 1862-1912
Κωνστάντιος Ισαακίδης 3 Ιουνίου 1906-Αύγουστος 1906 Από Βερροίας Σχολάζων 1837-1907
Κωνσταντίνος Χατζηαποστόλου 22 Αυγούστου 1906-12 Μαΐου 1909 Από π. Μελενίκου Εις Αγχιάλου 1850-1923
Σεραφείμ Σκαρούλης 14 Μαΐου 1909-30 Ιουλίου 1913 Από Σισανίου Κοίμηση 1848-1913
Τιμόθεος Λαμνής 10 Σεπτεμβρίου 1913-7 Οκτωβρίου 1924 Από Φιλιππουπόλεως Εις Μετσόβου 1872-1928
Παγκράτιος Παραδείσης 5 Οκτωβρίου 1943-30 Μαΐου 1952 Από Λεύκης Κοίμηση 1870-1952
Νεκτάριος Χατζημιχάλης 29 Αυγούστου 2007-31 Δεκεμβρίου 2009 Από π. Λέρου Κοίμηση 1932-2009
         

    Χάρτης της Μητροπόλεως Γάνου και Χώρας.

 

 Αρχείο Kmz με τους οικισμούς της Μητροπόλεως Γάνου.

    Αναγραφές στα Τακτικά. (Jean Darrouzès, A.A. Notitiae Episcopatuum Ecclesiae Constantinopolitanae, Texte Critique, Introduction et Notes, Institut Français d' Études Byzantines, Paris 1981).

ΤΑΚΤΙΚΟ

ΘΕΣΗ

Τακτικό 15
Τάξις των Μητροπόλεων
ΙΒ΄ αιών

ο Γάνου

Τακτικό 17
Η έκθεσις αύτη των υποκειμένων μητροπόλεων τω αποστολικώ και πατριαρχικώ θρόνω της θεοφυλάκτου Κωνσταντινουπόλεως εξετέθη επί της βασιλείας του αοιδίμου βασιλέως κυρού Ανδρονίκου Παλαιολόγου του γέροντος
ΙΔ΄ αιών

και το Γάνος, αρχιεπισκοπή πρότερον τιμηθέν, είτα γέγονε μητρόπολις

Τακτικό 18
Έκθεσις των υποκειμένων τω πατριαρχικώ θρόνω της βασιλίδος των πόλεων εκτεθείσα επί της βασιλείας του αοιδίμου βασιλέως κυρού Ανδρονίκου Παλαιολόγου του γέροντος
ΙΔ΄ αιών

Ύστερον ετιμήθησαν εις μητροπόλεις
ο Βρύσεως, ο Γάνου (και αύται γεγόνασιν αρχιεπισκοπαί επί του κυρού Ανδρονίκου του νέου)

Τακτικό 21
Τάξις προκαθεδρίας των οσιωτάτων πατριαρχών και αι μητροπόλεις και αρχιεπισκοπαί, αι οποίαι ευρίσκονται την σήμερον και είναι υποκείμεναι τη βασιλίδι Κωνσταντινουπόλει
ΙΣΤ΄ αιών

ξβ΄ η Γάνος

    Αναγραφές στα Συνταγμάτια

ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΟ

ΘΕΣΗ

Χρυσάνθου Ιεροσολύμων (1715)

55 ο Γάνου και Χώρας Υπέρτιμος

Συνταγμάτιο 1855

ΝΒ΄ ο Γάνου και Χώρας, υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας Κ. Χρύσανθος

Συνταγμάτιο1896

ΜΔ΄ Ο Γάνου και Χώρας (Διονύσιος) υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας

Συνταγμάτιο 1901

ΜΔ΄ Ο Γάνου και Χώρας (Κωνσταντίνος) υπέρτιμος και έξαρχος Θράκης παραλίας

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 17 Νοεμβρίου 2022.