Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΟΣ

Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Γρηγόριος Καλλίδης 12 Μαΐου 1879-22 Δεκεμβρίου 1884 Από Ναζιανζού Εις Θεσσαλονίκης 1844-1925
Γρηγόριος Γιάνανρης 29 Δεκεμβρίου 1884-17 Μαρτίου 1888 Από Φιλιππουπόλεως Εις Ρόδου 1841-1926
Φιλάρετος Βαφείδης 22 Μαΐου 1888-10 Οκτωβρίου 1889 Από Πρεσβύτερος Εις Καστορίας 1850-1933
Γαβριήλ Ιατρουδάκης 10 Οκτωβρίου 1889-23 Απριλίου 1893 Από Βάρνης Σχολάζων περ. 1850-1906
Κωνστάντιος Καρατζόπουλος 9 Μαΐου 1893-18 Ιουνίου 1906 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1861-1906
Κωνσταντίνος Αράμπογλου 29 Ιουνίου 1906-2 Απριλίου 1913 Από Βελλάς Εις Κυζίκου 1859-1930
Χρύσανθος Φιλιππίδης το α΄ 26 Μαΐου 1913-10 Φεβρουαρίου 1922 Από Πρεσβύτερος Εις Μαρωνείας 1881-1949
Χρύσανθος Φιλιππίδης το β΄ 27 Οκτωβρίου 1922-12 Δεκεμβρίου 1938 Από Μαρωνείας Εις Αθηνών 1881-1949
         

    Χάρτης της Μητροπόλεως Τρπαεζούντος

   

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 11 Ιανουαρίου 2023.