Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ

Ιερώνυμος Μάιος 1841-25 Φεβρουαρίου 1853 Από π. Λήμνου Κοίμηση ;-1853
Καλλίνικος Κυπαρίσσης 6 Μαρτίου 1853-26 Ιανουαρίου 1858 Από Μυτιλήνης Εις Αλεξανδρείας 1800-1889
Νεόφυτος Βυζάντιος 26 Ιανουαρίου 1858-9 Ιανουαρίου 1874 Από Τορνόβου Σχολάζων περ. 1800-1880
Ιωακείμ Δεβετζής 9 Ιανουαρίου 1874-4 Οκτωβρίου 1878 Από Βάρνης Εις Κωνσταντινουπόλεως 1834-1912
Καλλίνικος Φωτιάδης 12 Νοεμβρίου 1878-20 Δεκεμβρίου 1884 Από Πρεσβύτερος Εις Δέρκων 1841-1926
Γρηγόριος Καλλίδης 22 Δεκεμβρίου 1884-28 Σεπτεμβρίου 1889 Από Τραπεζούντος Εις Ιωαννίνων 1844-1925
Σωφρόνιος Χρηστίδης 28 Σεπτεμβρίου 1889-20 Απριλίου 1893 Από Ιωαννίνων Παραίτηση 1822-1910
Αθανάσιος Μεγακλής 4 Μαΐου 1893-18 Οκτωβρίου 1903 Από Σισανίου Εις Κυζίκου 1848-1909
Αλέξανδρος Ρηγόπουλος 18 Οκτωβρίου 1903-25 Νοεμβρίου 1910 Από Νεοκαισαρείας Εις Νικομηδείας 1851-1928
Ιωακείμ Σγουρός 25 Νοεμβρίου 1910-11 Μαΐου 1912 Από Ξάνθης Κοίμηση 1864-1912
Γεννάδιος Αλεξιάδης 22 Μαΐου 1912-4 Σεπτεμβρίου 1928 Από Λήμνου Στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ελλάδος 1868-1951
         

ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (Νέες Χώρες-Συνοδική πράξη 1928)

Γεννάδιος Αλεξιάδης 4 Σεπτεμβρίου 1928-17 Μαρτίου 1951 Από δικαιοδοσία Οικουμενικού Πατριαρχείου Κοίμηση 1868-1951
Παντελεήμων Παπαγεωργίου 27 Μαρτίου 1951-28 Φεβρουαρίου 1968 Από Εδέσσης Παύση 1902-1979
Λεωνίδας Παρασκευόπουλος 24 Μαρτίου 1968-13 Ιουλίου 1974 Από Πρεσβύτερος Παύση 1904-1984
Παντελεήμων Χρυσοφάκης 13 Ιουλίου 1974-9 Ιουλίου 2003 Από Σάμου Κοίμηση 1925-2003
Άνθιμος Ρούσας 26 Απριλίου 2004-σήμερα Από Αλεξανδρουπόλεως   γεν. 1934
         

Αναθεώρηση: Σάββατο, 21 Ιανουαρίου 2023.