Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (ΝΕΕΣ ΧΩΡΕΣ)

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΜΑΡΩΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Άνθιμος 1839 (Οκτώβριος)-Δεκέμβριος 1845 Από Πρεσβύτερος Εις Εφέσου 1804-1879
Κύριλλος Δεκέμβριος 1845-7 Ιανουαρίου 1863 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση ;-1863
Θεόκλητος Θεοδοσιάδης 23 Μαρτίου 1863-Αύγουστος 1865 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση ;-1865
Άνθιμος 11 Σεπτεμβρίου 1865-21 Ιουλίου 1877 Από π. Νυσσάβας Σχολάζων περ. 1805-1883
Ιερώνυμος Γοργίας 27 Ιουλίου 1877-5 Αυγούστου 1885 Από Πρεσβύτερος Εις Νικοπόλεως 1837-1910
Κωνσταντίνος Βαφείδης 8 Σεπτεμβρίου 1885-18 Οκτωβρίου 1888 Από Πρεσβύτερος Εις Σερρών περ. 1849-1899
Χρύσανθος Ιεροκλής 30 Οκτωβρίου 1888-29 Σεπτεμβρίου 1893 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1845-1893
Γαβριήλ Ιατρουδάκης 23 Οκτωβρίου 1893-14 Ιουλίου 1894 Από π. Τραπεζούντος Σχολάζων περ. 1850-1906
Ιωακείμ Βαλασιάδης 24 Ιουλίου 1894-7 Σεπτεμβρίου 1900 Από Πρεσβύτερος Εις Ρόδου 1860-1933
Κωνστάντιος Γαζής 7 Σεπτεμβρίου 1900-19 Οκτωβρίου 1902 Από Σηλυβρίας Σχολάζων 1830-1908
Νικόλαος Σακκόπουλος 19 Οκτωβρίου 1902-13 Φεβρουαρίου 1914 Από Αγκύρας Εις Καισαρείας 1862-1927
Μελισσηνός Χριστοδούλου 13 Φεβρουαρίου 1914-2 Οκτωβρίου 1920 Από Παμφίλου Κοίμηση 1855-1920
Χρύσανθος Φιλιππίδης 10 Φεβρουαρίου 1922-27 Οκτωβρίου 1922 Από Τραπεζούντος Εις Τραπεζούντος 1881-1949
Άνθιμος Σαρίδης 17 Νοεμβρίου 1922-4 Σεπτεμβρίου 1928 Από Βιζύης Στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ελλάδος 1870-1938
         
ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (Νέες Χώρες, Συνοδική Πράξη 1928)
Άνθιμος Σαρίδης 4 Σεπτεμβρίου 1928-4 Αυγούστου 1938 Από δικαιοδοσία Οικουμενικού Πατριαρχείου Κοίμηση 1870-1938
Σπυρίδων Αλιβιζάτος 9 Δεκεμβρίου 1938-13 Δεκεμβρίου 1940 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1883-1940
Βασίλειος Κωνσταντίνου 23 Μαρτίου 1941-24 Δεκεμβρίου 1952 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1909-1952
Τιμόθεος Ματθαιάκης 26 Μαρτίου 1954-22 Μαΐου 1974 Από Μυρέων Εις Νέας Ιωνίας 1914-1992
Δαμασκηνός Ρουμελιώτης 30 Μαΐου 1974-6 Νοεμβρίου 2012 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1920-2012
Παντελεήμων Μουτάφης 24 Φεβρουαρίου 2013-σήμερα Από Πρεσβύτερος   γεν. 1970
         

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2022.