Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΕΔΕΣΣΗΣ, ΠΕΛΛΗΣ ΚΑΙ ΑΛΜΩΠΙΑΣ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Μελέτιος 1840 (Ιανουάριος)-Μάρτιος 1848 Από Πρεσβύτερος Εις Πισιδίας ;-1861
Άνθιμος Μάρτιος 1848-1 Φεβρουαρίου 1859 Από Πολυανής Κοίμηση ;-1859
Νικόδημος Κωνσταντινίδης 6 Φεβρουαρίου 1859-2 Απριλίου 1870 Από Πρεσβύτερος Εις Προύσης 1824-1886
Αγαθάγγελος Παπαγρηγοριάδης 2 Απριλίου 1870-18 Δεκεμβρίου 1875 Από Πέτρας Εις Στρωμνίτσης 1805-1887
Ιερόθεος Τριανταφυλλίδης 18 Δεκεμβρίου 1875-6 Απριλίου 1896 Από Στρωμνίτσης Κοίμηση 1821-1896
Νικόλαος Σακκόπουλος 16 Απριλίου 1896-1 Μαΐου 1899 Από Κίτρους Εις Αγκύρας 1862-1927
Νικόδημος Κομνηνός 1 Μαΐου 1899-29 Ιανουαρίου 1904 Από π. Μυριοφύτου Εις Βιζύης 1857-1935
Στέφανος Δανιηλίδης 29 Ιανουαρίου 1904-13 Μαΐου 1910 Από Μυρέων Εις Πελαγωνείας 1865-1948
Τιμόθεος Λαμνής 18 Μαΐου 1910-21 Ιουνίου 1912 Από Μεσημβρίας Εις Φιλιππουπόλεως 1872-1928
Κωνστάντιος Ρούσης το α΄ 26 Ιουνίου 1912-13 Οκτωβρίου 1922 Από Μογλενών Εις Βερροίας 1875-1941
Αγαθάγγελος Παπαναστασιάδης 20 Οκτωβρίου 1922-5 Φεβρουαρίου 1924 Από Σαράντα Εκκλησιών Εις Σισανίου ;-1929
Κωνστάντιος Ρούσης το β΄ 5 Φεβρουαρίου 1924-4 Σεπτεμβρίου 1928 Από Βερροίας Στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ελλάδος 1875-1941
         
ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (Νέες Χώρες, Συνοδική Πράξη 1928)
Κωνστάντιος Ρούσης το β΄ 4 Σεπτεμβρίου 1928-5 Ιουνίου 1941 Από δικαιοδοσία Οικουμενικού Πατριαρχείου Κοίμηση 1875-1941
Παντελεήμων Παπαγεωργίου 24 Οκτωβρίου 1941-27 Μαρτίου 1951 Από Ταλαντίου Εις Θεσσαλονίκης 1907-1979
Διονύσιος Παπανικολόπουλος 25 Σεπτεμβρίου 1951-24 Ιανουαρίου 1967 Από Ιερισσού Παύση 1888-1968
Καλλίνικος Πούλος 25 Ιουνίου 1967-7 Αυγούστου 1984 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1919-1984
Χρυσόστομος Κακουλίδης 7 Οκτωβρίου 1984-20 Ιουλίου 2002 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1931-2002
Ιωήλ Φραγκάκος 15 Οκτωβρίου 2002-σήμερα Από Πρεσβύτερος   γεν. 1949
         

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 18 Ιανουαρίου 2023.