Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (ΝΕΕΣ ΧΩΡΕΣ)

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΦΙΛΙΠΠΩΝ, ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ ΚΑΙ ΘΑΣΟΥ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

Για την περίοδο πριν το 1924 βλέπε για το τμήμα Καβάλας Μητρόπολη Ξάνθης για το τμήμα Φιλίππων Μητρόπολη Δράμας και για τη Θάσο Μητρόπολη Μαρωνείας (από το 1951 και πριν).
ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Χρυσόστομος Χατζησταύρου 7 Οκτωβρίου 1924-4 Σεπτεμβρίου 1928 Από Βερροίας Στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ελλάδος 1880-1968
         
ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (Νέες Χώρες, Συνοδική Πράξη 1928)
Χρυσόστομος Χατζησταύρου 4 Σεπτεμβρίου 1928-14 Φεβρουαρίου 1962 Από δικαιοδοσία Οικουμενικού Πατριαρχείου Εις Αθηνών 1880-1968
Αλέξανδρος Καντώνης 21 Νοεμβρίου 1965-22 Μαΐου 1974 Από Πρεσβύτερος Εις Περιστερίου 1907-1978
Προκόπιος Τσακουμάκας 25 Μαΐου 1974-29 Ιουλίου 2017 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1939-2017
         

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 29 Αυγούστου 2022.