Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (ΝΕΕΣ ΧΩΡΕΣ)

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΒΕΡΟΙΑΣ  ΚΑΙ ΝΑΟΥΣΗΣ

    Ιστορικά στοιχεία.

    Η διάδοση του χριστιανισμού στην Βέρροια συνδέεται με τον Απόστολο Παύλο, ο οποίος ως γνωστόν πέρασε από την πόλη αυτή κατά την δεύτερη αποστολική περιοδεία. Έτσι η πόλη αποτέλεσε έδρα Επισκόπου από την παλαιοχριστιανική ακόμη εποχή.

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ

Θεόκλητος Χατζηπαναγιώτου 18 Μαρτίου 1848-17 Ιουλίου 1862 Από Βελισσού Σχολάζων 1812-1864
Σωφρόνιος Χρηστίδης 19 Ιουνίου 1863-26 Μαΐου 1869 Από Πρεσβύτερος Εις Ιωαννίνων περ. 1822-1910
Βενέδικτος 26 Μαΐου 1869-26 Απριλίου 1877 Από Πελαγωνείας Κοίμηση ;-1877
Προκόπιος 2 Μαΐου 1877-14 Απριλίου 1892 Από Μογλενών Εις Κασσανδρείας 1814-1901
Κοσμάς Ευμορφόπουλος 14 Απριλίου 1892-15 Ιουλίου 1895 Από Δρυϊνουπόλεως Εις Πελαγωνείας 1860-1901
Κωνστάντιος Ισαακίδης 15 Ιουλίου 1895-3 Ιουνίου 1906 Από Νεοκαισαρείας Εις Γάνου 1837-1907
Απόστολος Χριστοδούλου 29 Ιουνίου 1906-25 Αυγούστου 1909 Από Σταυρουπόλεως Εις Σερρών 1856-1917
Λουκάς Πετρίδης 27 Αυγούστου 1909-23 Ιουνίου 1911 Από Δρυϊνουπόλεως Εις Φιλαδελφείας 1850-1912
Καλλίνικος Δελικάνης 23 Ιουνίου 1911-10 Φεβρουαρίου 1922 Από Βελεγράδων Εις Κυζίκου 1855-1934
Κωνστάντιος Ρούσης 13 Οκτωβρίου 1922-5 Φεβρουαρίου 1924 Από Βοδενών Εις Εδέσσης 1875-1941
Απόστολος Τρύφωνος 5 Φεβρουαρίου 1924-30 Απριλίου 1924 Από Ρόδου Εις Ρόδου 1878-1957
Χρυσόστομος Χατζησταύρου 30 Απριλίου 1924-7 Οκτωβρίου 1924 Από Ρόδου Εις Καβάλας 1880-1968
Σωφρόνιος Σταμούλης 7 Οκτωβρίου 1924-19 Νοεμβρίου 1927 Από Μυριοφύτου Εις Ελευθερουπόλεως 1875-1960
Πολύκαρπος Σακελλαρόπουλος 19 Νοεμβρίου 1927-4 Σεπτεμβρίου 1928 Από π. Φλωρίνης Στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ελλάδος 1878-1943
         
ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (Νέες Χώρες-Συνοδική πράξη 1928)
Πολύκαρπος Σακελλαρόπουλος 4 Σεπτεμβρίου 1928-30 Ιανουαρίου 1943 Από δικαιοδοσία Οικουμενικού Πατριαρχείου Κοίμηση 1878-1943
Αλέξανδρος Δηλανάς Φεβρουάριος 1943-5 Ιανουαρίου 1958 Από Ζιχνών Κοίμηση 1878-1958
Καλλίνικος Χαραλαμπάκης 11 Μαρτίου 1958-29 Σεπτεμβρίου 1968 Από Κασσανδρείας Κοίμηση 1893-1978
Παύλος Γιαννικόπουλος 24 Νοεμβρίου 1968-27 Αυγούστου 1993 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1929-1993
Παντελεήμων Καλπακίδης 29 Μαΐου 1994-σήμερα Από Πρεσβύτερος   γεν. 1945
         

Αναθεώρηση: Σάββατο, 03 Σεπτεμβρίου 2022.