ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΡΩΣΙΑΣ

ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΕΩΣ ΚΑΙ ΛΑΔΟΓΚΑΣ

    Διεύθυνση: Berezovaja Alleja 18, 193167 Sankt Peterburg, ROSSIJA.

    Αγία Πετρούπολη: (ρωσ. Санкт-Петербу́рг). Πόλη της Ρωσίας στις εκβολές του ποταμού Νέβα, πρωτεύουσα του Νομού Λένινγκραδ και του Βορειοδυτικού Διαμερίσματος της Ρωσίας. Η περιοχή στην οποία είναι χτισμένη η Αγία Πετρούπολη έφερε το όνομα Ίνγκρια και από τις αρχές του 17ου αιώνα ευρίσκετο υπό την κυριαρχία της Σουηδίας. Στις αρχές του 18ου αιώνα ωστόσο στη διάρκεια του Μεγάλου Βορείου Πολέμου (1700-1721) ο τσάρος Πέτρος ο Μέγας (1682-1725) ανεκατέλαβε την Ίνγκρια και το 1703 θεμελίωσε την Αγία Πετρούπολη (Πέτερσμπουργκ). Το 1712 έγινε πρωτεύουσα της Ρωσικής Αυτοκρατορίας και παρέμεινε μέχρι το 1918. Το 1914 η πόλη μετωνομάστηκε από Πέτερσμπουργκ σε Πέτρογκραντ. Το 1924 λίγες μέρες μετά τον θάνατο του Λένιν η πόλη ονομάστηκε Λένινγκραντ ενώ το 1991 ονομάστηκε και πάλι Αγία Πετρούπολη. Πληθυσμός (το 2010): 4.879.566 κάτοικοι.

    Λαδόγκα: (ρωσ. Ла́дожское о́зеро). Λίμνη της Βορειοδυτικής Ρωσίας κατά το ήμισυ ανήκουσα στον Νομό Λένινγκραδ και κατά το υπόλοιπο ήμισυ στην Αυτόνομη Δημοκρατία της Καρελίας. Είναι η μεγαλύτερη λίμνη της Ευρώπης με έκταση 17.700 τ. χλμ. Στα Βόρεια της λίμνης στο νησί Βαλαάμ είναι χτισμένη η ομώνυμη Μονή.

    Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Επισκοπή: Πριν την ίδρυση της Επισκοπής Αγίας Πετρουπόλεως η περιοχή της Ίνγκριας υπήγετο στην Επισκοπή Νοβγορόδου. Μετά την κατάργηση του Πατριαρχικού θεσμού από τον Μέγα Πέτρο και την αντικατάστασή του από τον Συνοδικό θεσμό το 1721 η περιοχή της Αγίας Πετρουπόλεως αποσπάστηκε από την Επισκοπή Νοβγορόδου και τέθηκε υπό τη διοίκηση της Ιεράς Συνόδου. Το 1742 ιδρύθηκε η ανεξάρτητη Επισκοπή Αγίας Πετρουπόλεως με τον τίτλο "Αγίας Πετρουπόλεως και Σλυσελβούργου". Το 1745 προήχθη σε Αρχιεπισκοπή. Στις 22 Σεπτεμβρίου 1770 ο τίτλος της άλλαξε σε "Αγίας Πετρουπόλεως και Νεβέλης", την 1 Ιανουαρίου 1775 σε "Νοβγορόδου και Αγίας Πετρουπόλεως" και στις 16 Οκτωβρίου 1799 σε "Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Βιμπόργου". Από το 1775 μέχρι το 1892 παρέμενε συνενωμένη με την Επισκοπή Αγίας Πετρουπόλεως και η Επισκοπή Νοβγορόδου.
    Κατά τον 19ο αιώνα έγιναν οι εξής αλλαγές στο όνομα της Επαρχίας: α) Στις 19 Ιανουαρίου 1800 ονομάστηκε "Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Βιμπόργου", β) στις 4 Δεκεμβρίου 1803 ονομάστηκε "Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Φινλανδίας", γ) στις 26 Μαρτίου 1818 ονομάστηκε "Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Φινλανδίας", δ) στις 25 Ιουνίου 1818 και πάλι "Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Φινλανδίας", ε) στις 4 Νοεμβρίου 1848 ονομάστηκε ξανά "Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Φινλανδίας", στ) στις 20 Νοεμβρίου 1848 και πάλι στον προηγούμενο τίτλο "Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Φινλανδίας", ζ) στις 24 Ιουνίου 1865 ονομάστηκε "Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως και Φινλανδίας", η) στις 7 Σεπτεμβρίου 1892 "Αγίας Πετρουπόλεως και Φινλανδίας" και θ) στις 18 Οκτωβρίου 1892 "Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας".
    Στις 18 Αυγούστου 1914 η Επισκοπή ονομάστηκε "Πετρουπόλεως και Λαδόγκας" και στις 17 Ιουνίου 1917 "Πετρουπόλεως και Γκντώβου". Το 1924 μετά τη μετονομασία της Πετρουπόλεως σε Λένινγκραδ η Επισκοπή ονομάστηκε "Λένινγκραδ". Το 1943 ονομάστηκε "Λένινγκραδ και Νοβγορόδου". Το 1949  μετά την κατάργηση της Επισκοπής Πετροζαβόδσκ και Ολονέτς η Επισκοπή Λένινγκραδ περιέλαβε εκτός από τους Νομούς Λένινγκραδ και Νοβγορόδου και την Αυτόνομη Δημοκρατία της Καρελίας.
    Στις 22 Νοεμβρίου 1956 επανιδρύθηκε η Επισκοπή "Νοβγορόδου και Παλαιάς Ρωσίας", η οποία αποσπάστηκε από την Επισκοπή Λένινγκραδ. Κατόπιν τούτου η Επισκοπή Λένινγκραδ και Νοβγορόδου μετωνομάστηκε σε "Λένινγκραδ και Λαδόγκας" και περιέλαβε τον Νομό Λένινγκραδ και την Αυτόνομη Δημοκρατία της Καρελίας.
    Στις 7 Οκτωβρίου του 1967 καταργήθηκε η Επισκοπή Νοβγορόδου και Παλαιάς Ρωσίας και συγχωνεύθηκε με την Επισκοπή Λένινγκραδ. Η διευρυμένη Επισκοπή περιέλαβε τους δύο Νομούς Λένινγκραδ και Νοβγορόδου καθώς επίσης και την Αυτόνομη Δημοκρατία της Καρελίας και ονομάστηκε «Επισκοπή Λένινγκραδ και Νοβγορόδου» (όπως και την περίοδο 1949-1956).
    Στις 20 Ιουλίου 1990 η Ιερά Σύνοδος του Πατριαρχείου Ρωσίας επανίδρυσε την καταργηθείσα το 1967 Επισκοπή Νοβγορόδου και Παλαιάς Ρωσίας, την οποία απέσπασε από την Επισκοπή Λένινγκραδ και Νοβγορόδου και η οποία περιέλαβε τον Νομό Νοβγορόδου. Την ίδια ημέρα επανιδρύθηκε και η καταργηθείσα το 1949 Επισκοπή Πετροζαβόδσκ και Ολονέτς, η οποία περιέλαβε την Αυτόνομη Δημοκρατία της Καρελίας. Η μέχρι τότε Επισκοπή Λένινγκραδ και Νοβγορόδου μετωνομάστηκε σε «Λένινγκραδ και Λαδόγκας», όπως ήταν πριν το 1967 και περιέλαβε μόνο τον Νομό Λένινγκραδ.
    Στις 25 Σεπτεμβρίου 1991 μετά την απόδοση στο Λένινγκραδ του παλαιού του ονόματος η Επισκοπή ονομάστηκε "Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας".
    Στις 12 Μαρτίου 2013 η Επισκοπή Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας χωρίστηκε στις Επισκοπές: α) Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας, η οποία περιέλαβε την πόλη της Αγίας Πετρουπόλεως,
β) Βιμπόργου και Πριοζέρσκ, η οποία περιέλαβε τις Επαρχίες Βσεβολόζσκ (Vsevolozhsk-Всеволожск), Βιμπόργου (Vyborg-Выборг) και Πριοζέρσκ (Priozersk-Приозерск) του Νομού Λένινγκραδ,
γ) Τιχβίν και Λοντεΰνογε Πόλε, η οποία περιέλαβε τις Επαρχίες Μποκσιτογκόρσκ (Boksitogorsk-Бокситогорск), Βολχώβου (Volkhov-Волхов), Κιρισώβου (Kirishi-Кириши), Κυρόβου (Kirovsk-Кировск), Λοντεΰνογε Πόλε (Lodeynoye Pole-Лодейное Поле), Ποντμποροσκώβου (Podporozhye-Подпорожье) και Τιχβίν (Tikhvin-Тихвин) του Νομού Λένινγκραδ και
δ) Γκάτσινας και Λούγκας, η οποία περιέλαβε τις Επαρχίες Γκάτσινας (Gatchina-Гатчина), Κινγκισέπ (Kingisepp-Кингисепп), Λομονοσώβου (Lomonosov-Ломоно́сов), Λούγκας (Luga-Луга), Σλαντσέβου (Slantsy-Сланцы) και Τοσνενσκώβου (Tosno-Тосно) του Νομού Λένινγκραδ.
    Οι ανωτέρω τέσσερις Επισκοπές συναποτελούν τη Μητρόπολη Αγίας Πετρουπόλεως.

    Η Επισκοπή Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας περιλαμβάνει τις εξής Αρχιερατικές Επιτροπείες:
α) Αντμιραλτέησκη (Admiralteysky-Адмиралте́йский), έδρα Ι.Ν. Θεοφανείων στο νησί Γκουτουέβσκη,
β) Κολπίνσκη (Kolpinsky-Колпинский), έδρα Καθεδρικός Ναός Αγίας Τριάδος Κόλπινο
γ) Μπολσεοχτίνσκη (Bolshaya Okhta-Большеохтинский), έδρα Ιερός Ναός Προφήτου Ηλιού Μπολσάγια Οχτά
δ) Κρασνοσέλσκη (Krasnoselsky-Красносельский), έδρα Ιερός Ναός Αγίου Ιωάννου του Ελεήμονος Κράσνογε Σέλο
ε) Νέφσκη (Nevsky-Невский), έδρα Ιερός Ναός Αγίας Τριάδος Νέφσκη
στ) Πετερχώβου (Petergof-Петергоф), έδρα Ιερός Ναός Αγίων Πέτρου και Παύλου Πετερχώβου
ζ) Πετρογκράντσκη (Petrogradsky-Петроградский), έδρα Ιερός Ναός Παναγίας του Σμολένσκ στο νησί Βασιλιέφσκη
η) Πριμόρσκη (Primorsky-Приморский), έδρα Ιερός Ναός Αγ. Δημητρίου Κολόμιαγκι
θ) Σεστρορέτσκη (Sestroretsk-Сестрорецк), έδρα Ιερός Ναός Γεννήσεως της Θεοτόκου στον οικισμό Αλεξαντρόφσκαγια του Σεστρορέτσκ
ι) Τσάρσκογε Σέλο-Βασιλικού Χωρίου-Πούσκιν (Pushkinsky-Пушкинский), έδρα Ιερός Ναός Αναλήψεως του Σωτήρος Τσάρσκογε Σέλο (Πούσκιν)
ια) Κεντρική (Tsentralny-Центральный), έδρα Ιερός Ναός Αγίου Βλαδιμήρου
ιβ) Ιατρικών και Κοινωνικών Ιδρυμάτων
ιγ) Ιερών Μονών, έδρα Ιερά Μονή Αγίας Τριάδος-Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ
ιδ) Πανεπιστημιακών Ναών
ιε) Στρατιωτικών Ναών
ιστ) Σωφρονιστικών Ιδρυμάτων.

    Ονομασίες:

Αγίας Πετρουπόλεως και Σλυσελβούργου: 1 Σεπτεμβρίου 1742-22 Σεπτεμβρίου 1770
Αγίας Πετρουπόλεως και Νεβέλης: 22 Σεπτεμβρίου 1770-1 Ιανουαρίου 1775
Νοβγορόδου και Αγίας Πετρουπόλεως: 1 Ιανουαρίου 1775-16 Οκτωβρίου 1799
Αγίας Πετρουπόλεως Εσθονίας και Βιμπόργου: 16 Οκτωβρίου 1799-19 Ιανουαρίου 1800
Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Βιμπόργου: 19 Ιανουαρίου 1800-4 Δεκεμβρίου 1803
Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Φινλανδίας: 4 Δεκεμβρίου 1803-26 Μαρτίου 1818
Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Φινλανδίας: 26 Μαρτίου 1818-25 Ιουνίου 1818
Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Φινλανδίας: 25 Ιουνίου 1818-4 Νοεμβρίου 1848
Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Φινλανδίας: 4 Νοεμβρίου 1848-20 Νοεμβρίου 1848
Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως, Εσθονίας και Φινλανδίας: 20 Νοεμβρίου 1848-24 Ιουνίου 1865
Νοβγορόδου, Αγίας Πετρουπόλεως και Φινλανδίας: 24 Ιουνίου 1865-7 Σεπτεμβρίου 1892
Αγίας Πετρουπόλεως και Φινλανδίας: 7 Σεπτεμβρίου 1892-18 Οκτωβρίου 1892
Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας: 18 Οκτωβρίου 1892-19 Αυγούστου 1914
Πετρουπόλεως και Λαδόγκας: 19 Αυγούστου 1914-17 Ιουνίου 1917
Πετρουπόλεως και Γκντώβου: 17 Ιουνίου 1917-1924
Λένινγκραδ: 1924-10 Φεβρουαρίου 1928
Λένινγκραδ και Γκντώβου: 10 Φεβρουαρίου 1928-5 Οκτωβρίου 1933
Λένινγκραδ: 5 Οκτωβρίου 1933-10 Δεκεμβρίου 1943
Λένινγκραδ και Νοβγορόδου: 10 Δεκεμβρίου 1943-1 Ιανουαρίου 1957
Λένινγκραδ και Λαδόγκας: 1 Ιανουαρίου 1957-7 Οκτωβρίου 1967
Λένινγκραδ και Νοβγορόδου: 7 Οκτωβρίου 1967-20 Ιουλίου 1990
Λένινγκραδ και Λαδόγκας: 20 Ιουλίου 1990-25 Σεπτεμβρίου 1991
Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας: 25 Σεπτεμβρίου 1991-σήμερα.

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

Παλλάδιος Ράεφ 18 Οκτωβρίου 1892-5 Δεκεμβρίου 1898 Από Ιβηρίας Κοίμηση 1827-1898
Αντώνιος Βαντκόφσκη 25 Δεκεμβρίου 1898-2 Νοεμβρίου 1912 Από Βιμπόργου Κοίμηση 1846-1912
Βλαδίμηρος Μπογκογιαβλένσκη 23 Νοεμβρίου 1912-23 Νοεμβρίου 1915 Από Μόσχας Εις Κιέβου 1848-1918
Πιτιρίμ Οκνώφ 23 Νοεμβρίου 1915-6 Μαρτίου 1917 Από Ιβηρίας Σχολάζων 1858-1920
Βενιαμίν Καζάνσκη 24 Μαΐου 1917-13 Αυγούστου 1922 Από Γκντώβου Κοίμηση 1873-1922
Τοποτηρητής ο π. Αλατίρσκ Γουρίας 3 Αυγούστου 1923-Φθινόπωρο 1923      
Τοποτηρητής ο Λούγκας Μανουήλ 23 Σεπτεμβρίου 1923-2 Νοεμβρίου 1923      
Θεόδωρος Ποζντεγέβσκη 2 Νοεμβρίου 1923-8 Νοεμβρίου 1923 Από π. Βολοκολάμσκ Σχολάζων 1876-1937
Τοποτηρητής ο Λούγκας Μανουήλ 8 Νοεμβρίου 1923-15 Φεβρουαρίου 1924      
Τοποτηρητής ο Κρονστάνδης Βενέδικτος Φεβρουάριος 1924-18 Δεκεμβρίου 1925      
Τοποτηρητής ο Σλυσελβούργου Γρηγόριος Δεκέμβριος 1925-Ιούνιος 1926      
Ιωσήφ Πέτροβιχ 26 Αυγούστου 1926-30 Σεπτεμβρίου 1927 Από [Μεγάλου] Ροστόβου Εις Οδησσού 1872-1937
Τοποτηρητής ο Πετερχώβου Νικόλαος 30 Σεπτεμβρίου 1927-Φεβρουάριος 1928      
Σεραφείμ Τσιτσαγκώφ 10 Φεβρουαρίου 1928-14 Οκτωβρίου 1933 Από π. Βαρσοβίας Σχολάζων 1856-1937
Αλέξιος Σιμάνσκη 18 Οκτωβρίου 1933-2 Φεβρουαρίου 1945 Από Νοβγορόδου Εις Μόσχας 1871-1970
Γρηγόριος Τσούκωφ 7 Σεπτεμβρίου 1945-5 Νοεμβρίου 1955 Από Πσκώβου Κοίμηση 1870-1955
Ελευθέριος Βοροντσώφ 28 Νοεμβρίου 1955-27 Μαρτίου 1959 Από π. Πράγας Κοίμηση 1892-1959
Πιτιρίμ Σφυρίδωφ 21 Απριλίου 1959-19 Σεπτεμβρίου 1960 Από Μίνσκ Εις Κρουτίτσης 1887-1963
Γουρίας Γεγκόρωφ 19 Σεπτεμβρίου 1960-14 Νοεμβρίου 1961. Από Μίνσκ Εις Συμφεροπόλεως 1891-1965
         

3) Ποιμήν Ισβέκωφ: 14 Νοεμβρίου 1961-9 Οκτωβρίου 1963. Από Τούλας. Εις Κρουτίτσης. Μητροπολίτης.

4) Νικόδημος Ροτώφ: 9 Οκτωβρίου 1963-5 Σεπτεμβρίου 1978. Από Μίνσκ. Κοίμηση. Μητροπολίτης.

Τοποτηρητής ο Μίνσκ Αντώνιος: 5 Σεπτεμβρίου 1978-29 Σεπτεμβρίου 1978.

5) Αντώνιος Μελνίκωφ: 29 Σεπτεμβρίου 1978-29 Μαΐου 1986. Από Μίνσκ. Κοίμηση. Μητροπολίτης.

6) Αλέξιος Ρίντιγκερ: 29 Ιουνίου 1986-10 Ιουνίου 1990. Από Ταλλίνης. Εις Μόσχας. Μητροπολίτης.

Τοποτηρητής ο Μόσχας Αλέξιος: 10 Ιουνίου 1990-20 Ιουλίου 1990.

7) Ιωάννης Σνίτσεφ: 20 Ιουλίου 1990-2 Νοεμβρίου 1995. Από Κουϊμπισέβου. Κοίμηση. Μητροπολίτης.

Τοποτηρητής ο Τιχβίν Σίμων: 2 Νοεμβρίου 1995-27 Δεκεμβρίου 1995.

8) Βλαδίμηρος Κοτλιάρωφ: 27 Δεκεμβρίου 1995-19 Μαρτίου 2014. Από Ροστόβου. Μητροπολίτης. Σχολάζων.

9) Βαρσανούφιος Σουντάκωφ: 19 Μαρτίου 2014-σήμερα. Από Σαράνσκ. Μητροπολίτης.

    Χάρτες

1) Χάρτης με ενορίες της Επισκοπής Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας (2014-).

 

2) Χάρτης της Επισκοπής Λένινγκραδ και Λαδόγκας (1956-1967).

 

3) Χάρτης της Επισκοπής Λένινγκραδ και Νοβγορόδου (1967-1990).

 

4) Χάρτης της Επισκοπής Λένινγκραδ και Λαδόγκας (1990-1991) και Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας (1991-2013).

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.