Μ/ΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΑΜΝΑΣ

Κλίμα

Ν. ΡΟΔΟΠΗΣ

Το κλίμα είναι ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες που ρυθμίζουν την εξέλιξη και διάρθρωση της γεωργίας της περιοχής.

Οι κλιματολογικές συνθήκες επηρεάζονται από το θρακικό ανάγλυφο. Η πεδινή και η ημιορεινή ζώνη χαρακτηρίζεται από σημαντικό θερμοκρασιακό εύρος, από αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες με παγετούς και από βροχές, που πέφτουν κατά το φθινόπωρο και την άνοιξη, ενώ το θέρος παραμένει κατά κανόνα ξηρό.

Ψυχρότεροι μήνες είναι ο Ιανουάριος και ο Φεβρουάριος και θερμότεροι είναι ο Ιούλιος και ο Αύγουστος. Επικρατούν Β - ΒΔ άνεμοι οι οποίοι το χειμώνα προκαλούν έντονη πτώση της θερμοκρασίας και παγετούς.

Στην ορεινή ζώνη οι κλιματολογικές συνθήκες γίνονται σημαντικά τραχύτερες με υπερδιπλασιασμό του ύψους της βροχής (μέσο ετήσιο ύψος βροχής 669,6 χιλ.), πολλαπλασιασμό των χιονοπτώσεων, περιορισμό της θερινής ξηρασίας, αισθητή μείωση του αέρα ενώ πληθαίνουν οι παγετοί.

ΑΡΧΙΚΗ | Ν. ΡΟΔΟΠΗΣ | ΚΟΜΟΤΗΝΗ | ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ | ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ | ΒΙΒΛΙΑ Μ/ΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ | ΑΣΚΗΣΕΙΣ | ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ Μ/ΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ | ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ POWER POINT | Πλάνο του δικτυακού τόπου

Υπομενού