Μέτρα κατά της διασποράς του κορονοϊού από το 1ο ΕΠΑ.Λ. Ν. Ιωνίας

ΜΕΤΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΤΟΥ ΚΟΡΟΝΑΪΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ 1Ο ΕΠΑ.Λ.Ν. ΙΩΝΙΑΣ

Στο πλαίσιο της πρόληψης κατά της διασποράς του κοροναϊού, για την αποφυγή του συνωστισμού και την καλύτερη τήρηση των μέτρων υγιεινής, ο σύλλογος του σχολείου μας έχει αποφασίσει τα ακόλουθα:

• Έγκριση επιπρόσθετων θέσεων εφημεριών.
  • της παρουσίας γονέων στους χώρους των γραφείων του σχολείου. Σε περίπτωση αναγκαίας επίσκεψης, αυτή θα ρυθμίζεται κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας (242108592-2421085931) και με υποχρεωτική χρήση μάσκας.
  • Αυστηρή απαγόρευση της παρουσίας μαθητών  στους χώρους των γραφείων του σχολείου. Σε κάθε περίπτωση θα προηγείται συνεννόηση του μαθητή με τον εφημερεύοντα καθηγητή ο οποίος θα βρίσκεται στην είσοδο του χώρου των γραφείων. Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική.
  • Εφοδιασμός των αιθουσών με αντισηπτικά διαλύματα. Τακτικός αερισμός και καθαρισμός των αιθουσών.
  • Ενημέρωση από τους εκπαιδευτικούς του σχολείου του τομέα Υγείας, Πρόνοιας και Ευεξίας για τα ενδεδειγμένα, από το υπουργείο, μέτρα προστασίας  κατά της διασποράς του κοροναϊού, καθώς και για τη σωστή εφαρμογή τους.
  • Αλλαγή του τρόπου διάθεσης των προϊόντων του κυλικείου για αν αποφεύγεται ο συνωστισμός.
  • Αποχώρηση των μαθητών από τις αίθουσες για τους προαύλια του σχολείου από συγκεκριμένες διαδρομές.

Διαβάστε αναλυτικά τις οδηγίες του Υπουργείου: