Νέα-Ανακοινώσεις

16η ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΗΜΕΡΑ (7-6-2016)

Η Αθλητική Ημέρα Δημοτικών Σχολείων στο Δήμο Παλαμά είναι ένας θεσμός που αντέχει στο χρόνο, παρ` όλες τις δυσκολίες. Πραγματοποιείται στο τέλος κάθε σχολικού έτους για δεκαέξι χρόνια, με τη συμμετοχή σχολείων που ανήκουν στην ευρύτερη περιοχή του Δήμου Παλαμά, καθώς και όμορων σχολείων. Η 16η Αθλητική Ημέρα πραγματοποιήθηκε με επιτυχία την Τρίτη, 7 Ιουνίου 2016, στο Εθνικό Στάδιο Παλαμά. Συμμετείχαν μαθητές/τριες των τάξεων Δ΄,Ε΄&Στ΄ των σχολείων: 1ο,2ο,3ο Παλαμά, Ιτέας & Φύλλου…http://users.sch.gr/pntiveri/autosch/wordpress/

20160607_09361920160607_09461620160607_09565320160607_101138DSC_0753DSC_0762DSC_0786DSC_0793DSC_081020160607_112834

ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΜΕΡΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ

ΣΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΙΤΕΑΣ

(Δράση για παιδιά με αφορμή την Ημέρα Μουσείων με τη συμμετοχή ηλικιωμένων)

DSC04308

Ταξίδι στο χρόνο με όχημα τη μνήμη και τη φαντασία θα έχουν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν μικροί και μεγάλοι στο Αγροτικό Μουσείο Ιτέας Καρδίτσας την Τρίτη, 19 Μαΐου 2015, με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων (18 Μαΐου). Παιδιά και ηλικιωμένοι/νες θα συναντηθούν στο Αγροτικό Μουσείο και θα αλληλεπιδράσουν μεταξύ τους σε μια δράση που συνδιοργανώνεται από το Δημ. Σχολείο Ιτέας και τοπικούς φορείς (Πολιτιστικός Σύλλογος Ιτέας, ΚΑΠΗ, Σύλλογος Γονέων Δημ. Σχ. Ιτέας) με τον συντονισμό της Σχολικής Συμβούλου 4ης Περιφέρειας Δημοτικής Εκπ/σης Καρδίτσας.

Μικροί και μεγάλοι θα πάρουν μέρος σε διάφορες δραστηριότητες και παιχνίδια μνήμης και φαντασίας. Ηλικιωμένοι θα αφηγηθούν ιστορίες που έχουν ζήσει και συνδέονται με τα διάφορα αντικείμενα και εκθέματα του Μουσείου.

Θα φωτιστούν εικόνες απ` το παρελθόν, θα ζωντανέψουν μνήμες, θα γίνουν αναπαραστάσεις, συγκρίσεις και παραλληλισμοί… θα αναζητηθούν αρχές και αξίες του παρελθόντος που μπορούν να μας φανούν χρήσιμες στη σύγχρονη εποχή, στο παρόν και το μέλλον.

Στη δράση θα πάρουν μέρος οι μαθητές και οι μαθήτριες των Δημ. Σχολείων Ιτέας & Φύλλου, ηλικιωμένοι/ες απ` το ΚΑΠΗ Ιτέας, καθώς και παππούδες και γιαγιάδες των παιδιών που θα θελήσουν να μοιραστούν τις εμπειρίες και τα βιώματά τους και να βρεθούν συνοδοιπόροι μαζί με τα παιδιά σ` αυτό το ταξίδι μέσα στο χρόνο.

Εικόνες απ` το Αγροτικό Μουσείο Ιτέας

DSC04321

DSC04322

DSC04324

DSC04325

DSC04327

Συνδεθείτε με την ιστοσελίδα Ιτέα Καρδίτσας – Αγροτικό Μουσείο, για να βρείτε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Μουσείο.

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ για εκπ/κούς της 4ης Περιφέρειας Καρδίτσας σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης Καρδίτσας

ΘΕΜΑ: Κάπνισμα; Όχι Εμείς!

κάπνισμα; Όχι Εμείς!

Δελτίο Τύπου

Ολοκληρώθηκε το βιωματικό Επιμορφωτικό Πρόγραμμα που αφορούσε σε εκπ/κούς της 4ης Περιφέρειας Δημοτικής Εκπ/σης Καρδίτσας και πραγματοποιήθηκε με τη συνεργασία του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ν. Καρδίτσας (επιστημονικά υπεύθυνη: Αλογάριαστου Σταυρούλα) και της Σχολικής Συμβούλου 4ης Περιφέρειας Καρδίτσας (Ντιβέρη Παναγιώτα).
Το Εκπ/κό Πρόγραμμα, συνολικής διάρκειας 10 ωρών, πραγματοποιήθηκε στο χώρο του Κέντρου Πρόληψης (Πλαστήρα 12) στις 28&29 Απριλίου 2015 και στις 5&6 Μαΐου 2015 με βασική εισηγήτρια εκ μέρους του Κέντρου Πρόληψης την κυρία Αλογάριαστου Σταυρούλα .
Οι εκπ/κοί προσέγγισαν, κυρίως ομαδοσυνεργατικά, το υλικό του εγκεκριμένου προγράμματος «Κάπνισμα; Όχι Εμείς!» και γνώρισαν τις μεθοδολογικές προσεγγίσεις και τις τεχνικές που υιοθετούνται σ` αυτό. Είχαν την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουν με το υλικό, να ανταλλάξουν απόψεις και ιδέες, να συνεργαστούν και να παρουσιάσουν τις δικές τους προτάσεις/συλλογικές εργασίες όσον αφορά, αφενός στα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της προεφηβείας, αφετέρου στα κεντρικά σημεία των διαφόρων ενοτήτων του προγράμματος, τα δυνατά και τα δύσκολα σημεία του.
Η επιλογή του συγκεκριμένου προγράμματος έγινε λόγω της σπουδαιότητας που έχει η ΠΡΟΛΗΨΗ σε κάθε είδους εξαρτήσεις και η ανάπτυξη και ενίσχυση του αυτοσεβασμού, της αυτοεκτίμησης των μαθητών/τριών ώστε να αντιστέκονται σε πιέσεις, να κάνουν τις δικές τους επιλογές και να μην γίνονται εύκολα θύματα παραπλάνησης και υιοθέτησης κακών προτύπων.
Επιπλέον, τα αποτελέσματα ερευνών στην Ελλάδα έχουν δείξει αύξηση του αριθμού των παιδιών που πειραματίζονται με το τσιγάρο και διαρκή μείωση της ηλικίας δοκιμής του τσιγάρου και έναρξης καπνίσματος. Κρίνεται εξαιρετικά σημαντικό να γίνεται συστηματική εργασία με τα παιδιά του Δημοτικού, με τα παιδιά που βρίσκονται στην προεφηβεία προκειμένου να διαμορφώσουν στάσεις και αντιλήψεις αρνητικές προς το κάπνισμα, αλλά και σε κάθε είδους επιλογές που μπορούν να θέσουν σε κίνδυνο την υγεία και να προκαλέσουν βλαπτικές εξαρτήσεις. Με την υλοποίηση του συγκεκριμένου Επιμορφωτικού Προγράμματος οι συμμετέχοντες/ουσες εκπ/κοί ήρθαν σε επαφή με ποικίλες μεθοδολογικές προσεγγίσεις, δοκιμασμένες δραστηριότητες, προτάσεις και πρακτικές που μπορούν να εφαρμόσουν στην εκπ/κή διαδικασία είτε υλοποιώντας το συγκεκριμένο πρόγραμμα, είτε προσαρμόζοντας ανάλογα στο σχεδιασμό και την υλοποίηση άλλου προγράμματος.

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ:

«Ο ρόλος της οικογένειας και του σχολείου στην πρόληψη και αντιμετώπιση του σχολικού εκφοβισμού και του εθισμού στο διαδίκτυο» στον Παλαμά Καρδίτσας

Ο σχολικός εκφοβισμός και ο εθισμός στο διαδίκτυο είναι οι δύο πτυχές του θέματος της ανοιχτής εκδήλωσης που θα πραγματοποιηθεί στον Παλαμά Καρδίτσας (αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δήμου) στις 30 Μαρτίου 2015 (19:00). Η εκδήλωση απευθύνεται σε γονείς, εκπαιδευτικούς και σε κάθε ενδιαφερόμενο/η. Βασικός Ομιλητής στην εκδήλωση είναι ο Δρ. Σιώμος Κων/νος, ψυχίατρος Παιδιών και Εφήβων.

Την εκδήλωση συνδιοργάνωσαν οι παρακάτω φορείς: 1ο, 2ο & 3ο Δημ. Σχολείο Παλαμά και οι αντίστοιχοι Σύλλογοι Γονέων Η Σχολική Σύμβουλος 4ης Περιφέρειας Δημοτικής Εκπ/σης Καρδίτσας.

Δείτε περισσότερα για τη δραστηριότητα του κυρίου Σιώμου: ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕΛΕΤΗΣ ΤΗΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗΣ ΕΘΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

αφισα Παλαμάς

Πρόσκληση_n

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΗΜΕΡΙΔΩΝ