Σχ. Έτος 2015 – 2016

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ

Την Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου 2015 πραγματοποιήθηκε ανοιχτή εκδήλωση για το παιδί και το βιβλίο, η οποία υλοποιήθηκε στον Παλαμά Καρδίτσας (αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δήμου). Την εκδήλωση συνδιοργάνωσαν τα Δημοτικά Σχολεία του Παλαμά (1ο, 2ο, 3ο), οι αντίστοιχοι σύλλογοι Γονέων/Κηδεμόνων και η Σχολική Σύμβουλος 4ης Περιφέρειας Δημ. Εκπ/σης Καρδίτσας κα Παναγιώτα Ντιβέρη.

Κεντρική ομιλήτρια στην εκδήλωση ήταν η κα Ελένη Αναστασοπούλου, Περιφερειακή Δ/ντρια Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπ/σης Θεσσαλίας, με την ιδιότητα της συγγραφέως βιβλίων για παιδιά.Το θέμα της ομιλίας της ήταν: «Το μυστικό της Ερασμίας και του Έραλντ». Με αφορμή ένα παραμύθι μιλάμε για τα παιδιά μας.

Συζητήθηκαν θέματα ορίων, στόχων και γενικότερης συμπεριφοράς των παιδιών.Αναδείχθηκε η σημασία της φιλαναγνωσίας και η συμβολή του παραμυθιού στην πνευματική και ψυχική ανάπτυξη του παιδιού, ιδιαίτερα στη σύγχρονη εποχή.

DSC_0175 DSC_0177 DSC_0178