Ο πίνακας αυτός είναι από το έργο του αναγεννησιακού ζωγράφου Ραφαήλ Σάντσιο (1483-1520), η Φιλοσοφική Σχολή της Αθήνας, που ζωγράφισε περί το έτος 1500 στη Stanza della Segnatura του Βατικανού.

Στο κέντρο απεικονίζεται ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης. Ο Πλάτωνας δείχνοντας προς τον ουρανό, το χώρο των απόλυτων ιδεών της φιλοσοφίας του ενώ ο Αριστοτέλης προς τη γή, το χώρο της πραγματικότητας και της λογικής θεμελίωσης της σκέψης του.

Στο κάτω αριστερό μέρος ο Πυθαγόρας σχεδιάζει γεωμετρικά σχήματα.

Στη δεξιά πλευρά ο Ευκλείδης  εξηγεί σε ακροατές τα θεωρήματά του.
Δεξιά, δίπλα στον Ευκλείδη στέκονται δύο άτομα, ο γενειοφόρος με το πρόσωπο στραμμένο στο θεατή είναι ο Πέρσης φιλόσοφος και θρησκευτικός ηγέτης Ζωροάστρης (Ζαρατούστρα), ο οποίος κρατάει μία γαλάζια ουράνια σφαίρα, προφανώς  λόγω της σχέσης του με αστρολογικές δοξασίες κτλ. Με την πλάτη γυρισμένη στο θεατή είναι ο Αλεξανδρινός αστρονόμος και γεωγράφος Πτολεμαίος, τον οποίο για πολλούς αιώνες παρίσταναν οι καλλιτέχνες, όπως εδώ ο Ραφαήλ, με βασιλικό στέμμα, γιατί τον θεωρούσαν συγγενή των βασιλιάδων του αιγυπτιακού ελληνιστικού κράτους.

Πάνω στο έργο μπορείτε να δείτε την εργασία:
Τα κρυφά γεωμετρικά σχήματα και οι συμβολισμοί της Σχολής των Αθηνών του Ραφαέλο.

Στράτης  Αντωνέας

Μαθηματικός