Στο σημερινό ψηφιακό κόσμο μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει εργαλεία με τα οποία μπορεί να παρουσιάσει ως ένα σύνολο διάφορα έργα.

Τις περισσότερες από τις επόμενες παρουσιάσεις μου τις έχει προμηθεύσει η συμμαθήτριά μου τα χρόνια του δημοτικού σχολείου, Γεωργία Κοντραφούρη και ο συνάδελφος Μιχάλης Κυριαφίνης που συναντηθήκαμε τη χρονιά 2009-10 στο σχολείο της Ίου.

Για να δείτε τις παρουσιάσεις θα χρειαστείτε το πρόγραμμα Power Point ή το Impress του Open Office.

Iman Maleki
Ο Iman Maleki είναι Ιρανός ζωγράφος. Τα έργα του χαρακτηρίζονται από ρεαλισμό. Απεικονίζουν πιστά την πραγματικότητα, σαν να είναι φωτογραφία.

Καθρέπτισμα στο νερό
Το νερό λειτουργεί σαν καθρέπτης με αποτέλεσμα η επιφάνεια του νερού στις φωτογραφίες να παίζει το ρόλο του επιπέδου συμμετρίας.

Τα χρώματα
Πως θα βλέπαμε τον κόσμο χωρίς τη δυνατότητα να αντιληφθούμε τα χρώματα;
Μιά συλλογή φωτογραφιών σε ασπρόμαυρη και έγχρωμη έκδοση.

Το φεγγάρι
Ο δορυφόρος της γής, το φεγγάρι, όπως το έχει συλάβει ο φωτογραφικός φακός από διάφορες οπτικές γωνίες.

Hubble
Μερικές παρατηρήσεις του κοντινού και απώτερου σύμπαντος, με το διαστημικό τηλεσκόπιο Hubble.

Εικόνες του κόσμου
Μία συλλογή από φωτογραφίες σε διάφορα μέρη του πλανήτη.

What a wonderful world!
Το γνωστό τραγούδι του Louis Armstrong, με φωτογραφίες που συνδέονται με το στίχο.

Imagine
Το τραγούδι του John Lennon.

Συγκλονιστικές φωτογραφίες
Χαρακτηριστικές φωτογραφίες από γεγονότα που σημάδεψαν τον κόσμο μας τον τελευταίο αιώνα.

Στράτης  Αντωνέας

Μαθηματικός