Παρέλαση 28 Οκτωβρίου 2015

Με ιδιαίτερη λαμπρότητα εορτάστηκε και φέτος η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου 1940 από τους μαθητές/τριες του δημοτικού σχολείου Σταυρού.Τις εορταστικές εκδηλώσεις, την κατάθεση στεφάνων , παρακολούθησε πλήθος κόσμου. Οι εκδηλώσεις έληξαν με την παρέλαση των μαθητών/τριων του νηπιαγωγείου, του δημοτικού σχολείου και των πολιτιστικών συλλόγων.

Σημαιοφόροι 2015

Οι μαθητές του δημοτικού σχολείου Σταυρού τίμησαν την σημαία μας, το ιερότερο σύμβολο του Έθνους,που μέσα της περικλείει τους αγώνες, τις θυσίες και τις μαρτυρίες της ελληνικής ψυχής, εκφράζει την εθνική μας ενότητα, τη θρησκευτική μας πίστη και ενσαρκώνει τα οράματα του λαού μας για ελευθερία και δημοκρατία.

Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου

Στις αίθουσες του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε και φέτος ο εορτασμός της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Ορίστηκαν οι σημαιοφόροι και οι παραστάτες για το σχολικό έτος 2015-2016, και ακολούθησε το αφιέρωμα στους ήρωες του Έπους του ΄40 και στον αγώνα του λαού μας κατά του φασισμού την περίοδο της γερμανικής κατοχής 1941-1944