Χριστουγεννιάτικη γιορτή 2014

Αν και ο Αί Βασίλης στεναχωρήθηκε όταν είδε την μπουγάδα του, τελικά με την βοήθεια των παιδιών του κόσμου τα κατάφερε και είναι έτοιμος για την αποστολή του.
Μια αποστολή που κατάφεραν με μεγάλη επιτυχία (οι μαθητές της Β΄και Γ΄ τάξης) σύμφωνα με τις δηλώσεις των γονέων που παρακολούθησαν την παράστασή μας.
   Την παράστασή μας ολοκλήρωσαν, χριστουγεννιάτικα τραγούδια στα αγγλικά, τα ποντιακά κάλαντα, και η χορωδία μαζί με το χορευτικό της Στ΄ τάξης.
Συγχαρητήρια στους μαθητές/τριες του Δημοτικού σχολείου Σταυρού για την άψογη παράστασή τους.
   Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στο σύλλογο διδασκόντων του σχολείου μας για την βοήθειά τους στην πραγματοποίηση της παράστασής μας, την κ. Ελένη Δημοπούλου για την επιμέλεια του σκηνικού, την κ. Τριανταφυλλίδου Κυριακή για την χορογραφία, τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων για την υλική και οικονομική βοήθειά τους και όλους εσάς που μας τιμήσατε με την παρουσία σας.
   Ο Διευθυντής και ο σύλλογος διδασκόντων  σας εύχονται χαρούμενες γιορτές και η καινούρια χρονιά να είναι γεμάτη υγεία και ευτυχία.

Επιμέλεια γιορτής από τους εκπαιδευτικούς:

Θεοδωρίδη Ευστάθιο.
Ευμορφία Μουρατίδου,
Τριανταφυλλίδου Κυριακή.

Οι εκπαιδευτικοί: Θεοδωρίδης Ευστάθιος
                                                                                                                                 Μπαλλή Κυριακή

Χορωδία. Continue reading

Β΄Δημοτικού 2014 – 2015 Χρωματίζοντας τις ορθογραφίες μας

Β΄Δημοτικού 2014 ? 2015                                                         Δάσκαλος: Θεοδωρίδης Ευστάθιος

Χρωματίζοντας τις ορθογραφίες μας

Ορθογραφίες του βιβλίου μαθητή και τετραδίου εργασιών με ασκήσεις .

Χρωματίζω κόκκινα τα φωνήεντα και μπλε τα σύμφωνα.

Αυτόχθονες λαοί

Στ΄Δημοτικού 2014 ? 2015                                         Δασκάλα Μπαλλή Κυριακή

Πυγμαίος

Γενικά στοιχεία

Οι Πυγμαίοι είναι λαός της Αφρικής που κατοικεί στα δάση της κεντρικής Αφρικής. Το ύψος τους δεν ξεπερνά το 1,45 μ. καθώς το βάρος τους δεν ξεπερνά το 40 κ. Έχουν πεταχτό σαγόνι, καστανόμαυρο δέρμα και μυτερά δόντια. Αριθμούν τους 130.000. Continue reading

Σχολείο για Κλόουν

Το «Σχολείο για Κλόουν» είναι ένα έργο με αλληγορίες, μιλάει για το όνειρο να υπάρχει ένα σχολείο βιωματικό, ελεύθερο, δημιουργικό, γιατί μόνο έτσι δημιουργούνται πολίτες με κριτική σκέψη και αντίληψη.»

Οι ηθοποιοί που συμμετέχουν στην παράσταση:

7

Πασχάλης Αραμπατζής, Θωμάς Μπάντας, Μαριλού Βόμβολου, Μάριος Κωνσταντίνου και Ανδρέας Βασιλείου

Λεκτική βία

Τι θα συνέβαινε αν η λεκτική βία άφηνε τα ίδια σημάδια με την σωματική; Ο φωτογράφος Richard Johnson υπογραμμίζει πως ίσως έτσι να αποκτούσε μεγαλύτερη σοβαρότητα και προσπαθεί να το αποδείξει μέσα από το φωτογραφικό του projectcrap_590_b Continue reading