28 Οκτωβρίου 2017

Και φέτος οι μαθητές του δημοτικού σχολείου Σταυρού τίμησαν την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Μια επέτειος, ένας θρύλος, μια μνήμη κι ένα χρέος. η 28η Οκτωβρίου, που θυμίζει την άμυνα στην Ιταλογερμανική, φασιστική επιδρομή. Η 28η Οκτωβρίου ένα μεγάλο κεφάλαιο στην ιστορία του ελληνικού έθνους. Είναι χρέος και καθήκον μας να θυμόμαστε τις θυσίες των προγόνων μας.

Η μάχη των αγωνιστών του Σταυρού Ημαθίας

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του δημοτικού σχολείου Σταυρού τίμησαν την επέτειο της Μάχης του Σταυρού Ημαθίας που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 1 Οκτωβρίου στον χώρο του μνημείου που στήθηκε προς τιμήν των ανταρτών αγωνιστών του ΕΛΑΣ.

H «μάχη στο Σταυρό», μεταξύ ανταρτών και των γερμανών κατακτητών , ήταν σφοδρότατη, και οι απώλειες των Γερμανών σε άνδρες και υλικό ήταν πολύ μεγάλες, όμως υπήρξαν και απώλειες Ελλήνων  οι οποίοι έπεσαν αγωνιζόμενοι για την πατρίδα στις 27 Σεπτεμβρίου 1944 .

Μετά την επιμνημόσυνη δέηση και την ομιλία για τα γεγονότα εκείνης της ημέρας από την εκπαιδευτικό κα Μουρατίδου, έγινε κατάθεση στεφάνων και προσκλητήριο νεκρών .